nehoda 2

Na silnicích za první pololetí zemřelo už 229 lidí

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: BESIP - Foto: Policie ČR - 11. 7. 2022


Letní prázdniny začaly a s nimi bohužel začalo i období častějších dopravních nehod. Dosavadní bilance letošního roku je navíc velmi varovná. Od začátku ledna do konce června zemřelo podle předběžné policejní statistiky na silnicích už 229 lidí, což je za toto období nejvíce od roku 2015.

„Pohled do letošních statistik dopravních nehod zatím není právě optimistický. Letní prázdniny, které právě začínají, jsou přitom na silnicích nejrizikovějším obdobím. V nejbližší době chci předložit vládě nový bodový systém, který snad „přibrzdí“ piráty silnic. Být na sebe ohleduplnější, nespěchat, předvídat, jezdit odpočatí a zbytečně neriskovat můžeme už dnes,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Dlouhodobé statistiky potvrzují, že během prázdnin na silnicích umírá nejvíce lidí. V letech 2011–2019 bylo během července a srpna každý rok usmrceno v průměru 127 lidí, dalších v průměru 569 lidí ročně bylo v důsledku prázdninových dopravních nehod těžce zraněno.

Mezi příčinami smrtelných dopravních nehod za první pololetí letošního roku dominuje nepřiměřená rychlost. Dalšími nejčastějšími příčinami bylo nevěnování plné pozornosti řízení vozidla, přejetí do protisměru, nesprávný způsob jízdy a nedání přednosti.

„Nejenom v České republice, ale i v dalších státech Evropské unie, evidujeme po uvolnění covidových omezení, citelný nárůst počtu obětí dopravních nehod. V ČR jde ale dokonce o nejhorší bilanci smrtelných nehod za posledních šest let, pokud porovnáme statistiku za leden až květen. Zásadní podíl na tom má jízda nepřiměřenou rychlostí, nepozornost řidičů a rovněž nepřipoutaní řidiči a spolujezdci,“ řekl vedoucí oddělení BESIP ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Štítky: ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru