vlicovaci_znacky-kosoctverce_na_asfaltu-hustopece

Na silnicích se objevují záhadné kosočtverce. Nejsou to ale díla vandalů ani teroristů

Od Radim Plachý | Zdroj: VTM, obec Hustopeče - Foto: obec Hustopeče - 17. 5. 2022 12

Možná už jste si toho také všimli, na silnicích, ale třeba i na chodnících se objevují zvláštní kosočtverce. Nenamalovali je tam ale vandalové, ani teroristé, jsou to značky, které slouží zeměměřičům při leteckém nebo pozemním snímkování. Ve svém katastru je má například obec Hustopeče, která jejich význam vysvětluje i na svých webových stránkách.

V obci Hustopeče jsou na silnicích a chodnících kosočtverce doplněny i číslem a obec jejich význam vysvětluje na svém webu: „Jedná se o takzvané ‚vlícovací body‘, které slouží pro orientaci v prostoru. Město Hustopeče totiž získalo dotaci na pasportizaci svého majetku – veřejné osvětlení, zeleň, mobiliář atd. (Strategické řízení a pasportizace města Hustopeče, CZ.03.4.74/0.0/0.0/17_080/0010098).“

Přečtěte si také:  Žlutá čára na silnici není jen na okrasu. Určuje zákaz stání, zákaz zastavení, ale také místo, kam nesmí řidiči vjet

A pasportizace se provádí několika způsoby, zpravidla 3D skenováním – ať už z letadla nebo třeba z automobilu. „Tato metoda je založena na pořízení tzv. mračna bodů (soubor bodů definovaných 3D souřadnicemi). A aby se tyto body daly přiřadit ke konkrétnímu místu ve městě, tak právě na to slouží nakreslené, zaměření vlícovací body na komunikaci,“ vysvětluje obec Hustopeče.

vlicovaci_znacky-kosoctverce_na_asfaltu-hustopece-2

O tom, co záhadné kosočtverce znamenají, si lidé povídali. Podle magazínu VTM se prý někteří lidé těchto kosočtverců vyděsili natolik, že vzali barvu a přetřeli je. To ovšem neměli dělat, protože tím znemožnili zeměměřičům práci. Pomocí těchto bodů totiž dokáží přesně spojit pořízené snímky do celkové mapy.

Přečtěte si také:  Některé dopravní značky mají přednost před jinými. Vyznat se v tom pomůže jednoduché pravidlo

Tyto tzv. vlícovací body se liší svým provedením. Na silnicích a chodnících se používají právě tyto nastříkané symboly, protože jsou kontrastní a dlouho vydrží. Na místech v přírodě nebo na trávě a podobně se zpravidla používají černobílé terčíky, které se zapichují do země.