vymol-dira_v_silnici

Na silnici mezi Českým Těšínem a Frýdkem-Místkem probíhají práce na opravě výtluků

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: ČTK - Foto: Pavel Srp - 12. 2. 2024


V Moravskoslezském kraji se silničáři pustili do opravy výtluků na silnici mezi Českým Těšínem a Frýdkem-Místkem. I když je v současné době zimní přestávka průmyslových obaloven a většina oprav se provádí studenou směsí, zhotovitel výtluky opravuje jinou technologií.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD ČR k opravě výtluků říká: „Doprava do F-M povede v levém jízdním pruhu sníženou rychlostí těsně kolem označené údržby. Proto prosíme o dodržování zásad bezpečnosti. Místem tudy projíždí přibližně 10,5 tisíce aut denně, což je spolu se střídáním nízkých a vysokých teplot důvodem vzniku častých výtluků.“

Zimní opravy totiž probíhají jinak než ty letní. „Co se týče technologií opravy, ta je trochu specifická vůči ostatním, a to v tom duchu, že jako jedni z mála používáme horký materiál pro opravu. Naše oprava se neřeší studenou balenou směsí, nýbrž litým asfaltem, který je kladen za horka,“ vysvětluje Radomír Macoszek, vedoucí pokládky asfaltových směsí. Litý asfalt je užíván při teplotách 220 až 240 stupňů Celsia. Materiál je kladen ručně do připravovaných míst k opravě. „Vyřežeme jednotlivé defekty, výtluky, hrany začistíme, vyčistíme prostor opravovaného místa, provedeme spojovací postřik a klademe litý asfalt do takto připravených výtluků,“ dodává Macoszek.

O něco složitěji se postupuje, pokud jsou výtluky větší hloubky. „Můžeme se bavit o 10 cm. Používáme při pokládce, kterou v tomto případě řešíme po vrstvách. Opravdu ten materiál, když se klade za horka, tak musí vychladnout než se po něm dá jezdit, z toho hlediska jsou ty uzávěry delší než opravy, které jsou řešeny studenou asfaltovou směsí, ale zase máme ověřeno, že tento typ opravy je jeden z mála, který je schopen vydržet a plnit tu funkci, proč se dělá,“ doplňuje dále Radomír Macoszek.

Opravy výtluků na silnicích prvních tříd jsou prováděny vždy operativně podle požadavků ŘSD.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *