bmw z8 steve jobs

BMW Z8 je autem, které „vypadalo jinak“. Bylo odvážné, moderní a exkluzivní. Takový byl vlastně i Steve Jobs, což potvrzovalo i jeho heslo, které znělo „think different“, tedy mysli jinak. A proč mluvíme o těchto dvou? Protože počátkem milénia patřili k sobě, Steve Jobs si totiž jedno BMW Z8 koupil. A to je nyní na prodej.

Steve Jobs byl geniální, měl vkus a věděl, co je dobré. Ačkoliv Američan, měl rád německé dopravní prostředky. Oblíbil si nejen motorky BMW, ale také roadstery Mercedes-Benz SL. V roce 2000 však udělal výjimku a místo mercedesu si pořídil jiný německý roadster. Na základě přemlouvání Lawrence Josepha „Larry“ Ellisona, zakladatele a ředitele společnosti Oracle, si koupil právě BMW Z8. A s tím pak běžně jezdil, na počítadle ujetých kilometrů nyní svítí 15 200 najetých mil. A to i přesto, že už má čtvrtého majitele.

S autem je na prodej také mobilní telefon Motorola, který byl dodáván tehdy přímo s autem a je na něm logo automobilky BMW. Steve Jobs však prý tento vyklápěcí telefon nesnášel. Je možné, že i to byl důvod k tomu, aby v roce 2007 představil „svůj“ Iphone, který se nakonec stal nesmírně populárním?

A co je vlastně na BMW Z8 tak výjimečné? Jde o roadster, který odkazuje na legendární BMW 507. Techniku dodalo tehdejší BMW M5 (E39) a to znamenalo, že pod přední hliníkovou kapotou se nacházel atmosférický 32ventilový motor s objemem 4,9 litru. Tento vidlicový osmiválec se mohl pochlubit výkonem 294 kW/400 koní a točivý moment vrcholil 500 Nm. Na kola zadní nápravy ho přenášela šestistupňová manuální převodovka Getrag. Z 0 na 100 km/h se auto podle BMW rozjelo za 4,7 sekundy, ale dobové novinářské testy prý několikrát změřily zrychlení dokonce za kratší dobu. BMW vyrábělo Z8 s velkým podílem ruční práce a vzniklo jen 5 703 kusů, z toho jich jich 2 543 putovalo do USA.

BMW Z8, které vlastnil Steve Jobs v letech 2000 – 2003 nabízí aukční síň RM Sotheby’s a dražit se bude 6. prosince v New Yorku. Očekává se prodejní cena mezi 300 a 400 tisíci amerických dolarů, což je v přepočtu přibližně 6,6 – 8,8 milionu Kč. Nabídku naleznete zde.