Chcete si udělat velmi výjimečnou radost? Pak si můžete koupit jedno z pouhých dvaceti vyrobených a karbonem přetékajících Lamborghini Sesto Elemento. To bylo představeno před sedmi lety na autosalon v Paříži.

To, že přetéká karbonem, není jen obyčejný slovní obrat. Lamborghini totiž při jeho stavbě využilo tento pevný, ale lehký materiál všude, kde to šlo. Karbonové je šasi, karoserie i část podvozku, takže je celková hmotnost auta pouhých 999 kilogramů. Na moderní supersport neuvěřitelné.

Auto pohání vidlicový desetiválec o objemu 5,2 litru, který nabízí výkon 570 koní a točivý moment 539 Nm. Pokud znovu přihlédnete k té relativně muší hmotnosti, pak se dostanete na poměr hmotnost/výkon 1,75 kg na jednoho koně. To zaručuje zrychlení z klidu na 100 km/h za 2,5 sekundy a maximální rychlost 350 km/h.

Ačkoliv byl od začátku velký zájem Lamborghini zůstalo jen u původně plánované dvacetikusové série, která byla určena výhradně na okruhové ježdění. Před pár dny se jeden exkluzivní kousek objevil v Dubaji na prodej, přičemž prodejce tvrdí, že je schopen zajistit přestavbu k silničnímu užívání. Navíc prý má najeto pouze 198 kilometrů. A cena? Tu stanovil na v přepočtu 64,5 milionu korun.