Na dálnicích až 150 km/h, nový bodový systém i možnost nechání řidičáku doma. Prezident podepsal novelu bodového zákona

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Ministerstvo dopravy - 30. 8. 2023


Prezident republiky Petr Pavel podepsal novelu zákona o silničním provozu. Úspěšně tak byl završen legislativní proces jednoho z nejkomplexnějších dopravních zákonů za poslední období. Bodový systém se dočkal největší aktualizace od svého zrodu v roce 2006. Novela zjednodušuje i zpřehledňuje bodový systém a zpřísňuje sankce za nejzávažnější a nejnebezpečnější přestupky. Zároveň na naše silnice přináší dvě důležité novinky – možnost řídit auto od 17 let pod dohledem mentora a řidičák na zkoušku po dobu 2 let od získání prvního řidičského oprávnění.

„Nový bodový systém se od začátku příštího roku dotkne milionů českých řidičů. Díky přehledně nastaveným pravidlům jasně rozlišíme závažné přestupky, které budeme postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. „Chci poděkovat všem, kteří se na přípravě nových silničních pravidel podíleli. Do přípravy jsme zapojili odbornou veřejnost, a proto je výsledkem velmi kvalitní zákon, který reaguje na aktuální trendy v oblasti bezpečnosti na silnicích. V následujících měsících se chceme zaměřit na důslednou komunikaci s řidiči i s celou širokou veřejností, aby měl každý přehled o tom, co se na našich silnicích od ledna mění,“ dodává Kupka.

Oproti minulé snaze změnit bodový systém obsahuje tento návrh dvě zásadní novinky pro začínající řidiče: možnost řídit auto od 17 let pod dohledem mentora, tzv. L17, a řidičák na zkoušku po dobu 2 let od získání prvního řidičského oprávnění nehledě na věk řidiče. „Oba tyto nástroje fungují v mnoha evropských zemích, kde prokazatelně přispívají ke snížení nehodovosti u začínajících řidičů. Je nejvyšší čas je začít využívat i u nás,“ připomíná Kupka.

Novela zavádí nově pouze tři sazby bodů podle závažnosti, a to 6, 4 a 2 body, oproti nynějším pěti různým sazbám. U závažných přestupků se zvyšují sazby blokových pokut na místě, které už nebudou moci být jen symbolické. Ve správním řízení se zvyšují horní hranice sazeb pokut tak, aby bylo možné přihlédnout k vysoce nebezpečnému chování v silničním provozu. U závažných přestupků se prodlužuje i doba, po kterou řidič nesmí řídit.

Zjistit stav bodového konta bude od ledna mnohem jednodušší. Úřady jej budou posílat pomocí SMS

Nová podoba bodového systému pamatuje i na aktuální témata, jako je odmítnutí dechové zkoušky na alkohol či blokování provozu nesprávným parkováním. V případě překážky v provozu hrozí na místě sankce 2 500 až 3 500 korun a při odmítnutí zkoušky pokuta až 75 000 korun, zákaz činnosti až na 3 roky a záznam 6 bodů. Novela také umožní řidičům na vybraných, přehledných a bezpečných úsecích tuzemských dálnic jezdit za dobrého počasí rychlostí až 150 km/h.

Řidičák budete moci nechat doma

Kromě samotné změny bodového systému přináší novela zákona o silničním provozu i několik ulehčení pro řidiče. Od 1. ledna 2024 už nebude nutné mít u sebe při řízení v ČR kartičku řidičského průkazu, bude stačit prokázat při kontrole totožnost. Mít u sebe plastovou kartičku řidičského průkazu bude nutné pouze při cestách do zahraničí. Nic se ale nemění na povinnosti disponovat platným řidičským průkazem.

O nový průkaz si řidiči mohou zažádat během pár minut na Portálu dopravy. Úplně stejně odpadá i povinnost mít u sebe v autě osvědčení o registraci vozidla. „Tyto změny původně měly platit od poloviny roku 2025, resortu dopravy se je ale podařilo významně urychlit,“ zdůrazňuje Kupka.

Pokud o to řidič požádá, bude také moci být automaticky informován o každém záznamu bodů prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Stav bodů lze již nyní zjistit přes Portál dopravy.

Štítky: , , , , ,

10 názorů na “Na dálnicích až 150 km/h, nový bodový systém i možnost nechání řidičáku doma. Prezident podepsal novelu bodového zákona”

 1. Spravne 150 km/h ty co jezdi 100-120 km/h zabiju lide na dálnici.
  Já bych dal 160 km/h na dálnicích.
  Řidičák od 17ti let ok do 21let auto do 1,2

 2. KONEČNĚ !!!! to naši „představitelé“ vyřešili ! Proč by nás pomalu likvidovali nějakými hnusy z Ukraliny. Ať se ti blbečkové zlikvidují sami.Ovšem 150 je málo,já bych dal 200,tam už to je při nárazu kamkoliv jasné a taky hromadnější,ale bylo by potřeba zestátnit pohřební službu,aby z toho prázdná státní kasa taky něco měla.Dřevo na rakve je už tak dost drahé no a kdo nemá na dřevěnou truhlu,tak kartonová vypadá taky dobře,když se nalakuje.Na těch starcích za volantem nám nezáleží,pro ty je mnohdy smrtelná i 60ka,no a ti mladší? Alespoň ubude pár lehkoživků a stát nebude v budoucnu muset řešit přemnožení důchodců.

 3. Ti, co vymýšlí takové blbosti, jako 150 km/h na dálnici, zřejmě po dálnici nikdy nejeli.
  V této tepublice, díky nepřítomnosti policie v provozu, se bohužel jezdí po dálnici již dnes více jak 150 km/h , a na ostatních silnicích 90- sátku taktéž pomalu nikdo nedodržuje.

 4. Já si myslím, že nás nic lepšího nemohlo potkat.Ať nám pas „minister“ Kupka dodá mapku, kde to všude půjde jet 150 km. Zároveň by měl dodat i mapku, kde všude se nedá jet 130 km, přesto že je to dálnice za kterou platíme mýtné.

 5. Nechápu k čemu takový bodový systém vůbec je. Pokud by měl řidič dostat za přestupek nějaké body, tak ho logicky někdo musí chytit ! Kdo by ho asi tak chytil, když policii za celý rok niko nikde nevidí ! Krom toho, podívejte se kolik řidičů v nadupaných autech jezdí s mobilem u ucha !!! Řidičák od 17ti let je další blábol a nesmysl ! Kdo jako rozhodne o tom, zda onen mentor je znalý zákona 361a není právě jeden z těch dobytků na silnici ? Tohle všechno je naprostá parodie na bezpečnost ! Pokud mě někdo odejte z autoškoly po měsíci, tak co může asi tak umět a znát ! Mě do práce chodí za volant autobusu lidi, co si skupinu D udělali ze skupiny B a tahle parta jde potom vozit 100 lidí v kloubovém autobuse !!! Tohle přeci není o bezpečnosti, tu tady opravdu v tomhle státě takto přemýšlejících politiků nehledejme !

  1. Čtu ten váš komentář a nestačím počítat ty vykřičníky.
   Pokud někdo takto vyšinutý, labilní učí lidi jezdit, pak to nemá na ulici vypadat jak to vypadá.
   Proboha klídek človíčku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru