kia_stinger_gt-automycka

Myjete auto v zimě? Měli byste, ale má to svá specifická pravidla

Autor: Anina Russová -  Foto: Hugo Kottás - 6. 12. 2023


Všimli jste si, jak se s každým jarem začínají na silnicích objevovat čistá auta a s každým příchodem podzimních a zimních plískanic se to kolem nás naopak hemží auty špinavými až na střechu? Přitom právě v zimě by motoristé měli na pravidelné mytí auta myslet více než kdy jindy.

Prevence je základ

Fakt je, že v zimě se do mytí auta nikomu moc nechce. Jenomže je potřeba si uvědomit, že zatímco v teplých měsících ohrožuje naše auta maximálně prach, v zimě na ně útočí hlavně posypová sůl. A ta dokáže i během krátké doby napáchat velké škody. Proto je dobré auto na zimu připravit, jeho následná očista pak bude jednodušší a sůl nebude mít tolik šancí vozidlu ublížit.

Ještě před zimou auto pořádně umyjte, nezapomeňte na podvozek a všechny záhyby, kde se může držet mastná špína, která je hlavně ve městech. Ideálně karoserii navoskujte tak, aby alespoň pár týdnů či měsíců zvládla odolávat špíně a solnému posypu. Doporučujeme také ošetřit všechny pryžové části vozidla, tedy veškerá těsnění. Ani těm nedělá sůl a zima moc dobře.

Že je mytí auta jednoduché? Ale kdepak, profesionální detailer vysvětlí, že je to alchymie

Jednou za dva týdny

Faktem je, že ve chvíli, kdy teploty venku klesají opravdu hluboko pod bod mrazu, řada automyček nefunguje. Takových dnů ale u nás nebývá mnoho. Vůz byste měli v zimě právě kvůli soli umývat asi dvakrát týdně. Ale nejen, kvůli soli. Stěračům a pryžovým částem kolem oken nesvědčí ani poměrně agresivní zimní směs do ostřikovačů. I tu je tedy potřeba pravidelně umývat.

Ještě než ale do myčky zajedete, vždy auto očistěte od nánosů ledu nebo sněhu. Do myčky také nezajíždějte se studeným autem, mělo by být jízdou alespoň trochu zahřáté. Především okna. Po sušícím programu, tedy poté, co z myčky vyjedete, doporučujeme karoserii auta ještě dosušit ručníkem či hadříkem k tomu určeným. Vyhnete se tak možnému zamrznutí třeba víčka nádrže nebo dveří, které tak často nepoužíváte.

Ideální volbou je využít služeb některých ručních automyček, které bývají zpravidla v garážích u obchodních domů. Ruční mytí a sušení je nejšetrnější a nehrozí jakékoliv zamrzání třeba zámků. Faktem ale je, že jde o poměrně drahou službu. A zdůrazňujeme, abyste si při zimním mytí nezapomínali připlatit za očistu podvozku, podběhů a kol. Právě tato místa posypovou solí trpí nejvíce.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *