Elektronické dálniční známky v Česku platí už od ledna 2021, přesto ale kolem nich u řady motoristů panuje mnoho nejasností a mýtů. Někteří tápou, kdy po zaplacení mohou vyrazit na dálnici. Jiní neví, co dělat, když udělají chybu při zadávání registrační značky. Proto si teď některé otázky a odpovědi probereme.
Můžete vyrazit hned po zaplacení?
Ano, ale jen v případě, kdy jste za známku zaplatili přímo v obchodě, případně provedli okamžitou platbu online. Pokud zvolíte platbu bankovním převodem, můžete zpoplatněné úseky dálnic využít až poté, co obdržíte potvrzení o úhradě, přičemž zpracování platby může trvat několik dní.
Platí známka i poslední den vybraného období
Ano! Při nákupu dálniční známky s okamžitou platností určuje počátek její platnosti den a čas zaplacení. Konec platnosti dálniční známky je vždy v uvedený den ve 23 hodin 59 minut 59 sekund.
Auto jste prodali a máte nové. Můžete na něj dálniční známku převést?
Bohužel ne. Elektronické dálniční známky jsou nepřenosné, což znamená, že vámi koupená známka zůstane tomu, kdo od vás auto koupil.
Udělali jste chybu při zadávání registrační značky. Jde s tím něco dělat?
Pokud vaše dálniční známka ještě nezačala platit a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě, přihlaste se do Správy známky. Tam můžete změnit SPZ nebo stát registrace vozidla. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou.
Pokud dálniční známka již začala platit, a znáte autorizační kód známky, který je uvedený na potvrzení o úhradě, přihlaste se do Správy známky. Tam můžete opravit až 2 znaky v chybně zadané SPZ nebo opravit stát registrace vozidla. Změna je nevratná a je možné ji provést pouze jednou. Pokud této možnosti využijete, nebude už vaší případné žádosti o vrácení uhrazeného časového poplatku vyhověno.
Pokud jste zakoupili dálniční známku s okamžitou platností na obchodním místě, máte 15 minut od nákupu možnost na tomto obchodním místě špatně zadané údaje opravit (je nutné předložit potvrzení o úhradě).
Jaká je platnost jednodenní dálniční známky?
Při nákupu dálniční známky s okamžitou platností určuje počátek její platnosti den a čas zaplacení, konec platnosti je o půlnoci téhož dne, tedy ve 23 hodin 59 minut 59 sekund. V případě, že využijete možnost odložit počátek platnosti dálniční známky (můžete ji koupit až s 30denním předstihem), začíná dálniční známka platit vybraný den o půlnoci, konec platnosti jednodenní dálniční známky je vždy v uvedený den ve 23 hodin 59 minut 59 sekund. To znamená, že nejde o známku na 24 hodin, ale na jeden den. Když známku koupíte ve tři odpoledne, platí pouze do půlnoci, ne do tří odpoledne dalšího dne.
Kde koupit dálniční známku a nenaletět?
Hned se spuštěním elektronických dálničních známek se na internetu objevila řada podvodných eshopů. Ty sice vypadají často i podobně jako ten jediný oficiální, ale jde buď o podvodníky nebo přeprodejce, kteří jsou dražší.
Pamatujte proto, že jediným oficiálním eshopem pro prodej dálničních známek je web edalnice.cz. „Známku bez dalších poplatků lze rovněž pořídit na pobočkách České pošty a na čerpacích stanicích EuroOil a RobinOil,“ říká ministr dopravy Martin Kupka. A připomínáme, že od 1. ledna 2025 je výše ročního poplatku za využití dálnic 2 440 Kč, třicetidenní známka je za 460 Kč, desetidenní za 290 Kč a jednodenní za 210 Kč. „Zákazníkům se nákup přes neoficiální weby nejenom prodraží, ale zároveň podstupují bezpečnostní riziko, když do neoficiálního webu zadají například údaje ze svých platebních karet,“ varuje Jan Paroubek, ředitel státního podniku Cendis, který státní e-shop provozuje.