Volkswagen-Amarok-Eastern-Creek-World-Time-Attack-Challenge

Volkswagen Amarok je poměrně velký a těžký pick-up. Postavit ho tedy na závodní okruh proti lehčímu a obratnějšímu hatchbacku Golf GTI nezní jako dobrý nápad. Ale australská pobočka Volkswagenu nás přesvědči o opaku.

Na okruhu Eastern Creek, který se nachází v Sydney, se každoročně koná akce s názvem World Time Attack Challenge, které se letos rozhodlo zúčastnit také australské zastoupení automobilky Volkswagen. Sestavila proto speciální tým, který tvořili převážně učni a připravila pro ně poměrně speciální zadání. Úkolem bylo upravit Amarok tak, aby na okruhu v rámci této akce zajel lepší čas, než který tu má právě Golf GTI.

A vlastně se ani nedivíme, protože když jsme před několika měsíci nový Volkswagen Amarok s nejvýkonnější motorizací V6 TDI 160 kW testovali, překvapil nás tím, jak funguje na silnici. A to i přesto, že jsme měli verzi s terénními pneumatikami.

Pick-up byl navíc důkladně upraven. Zajímavé je, že třeba motor zůstal bez úprav, ale ty vlastně nebyly potřeba. Amarok pohání vidlicový šestiválec se 165 kW a 550 Nm (pro Austrálii se naladění motorů oproti Evropě liší). Změny se ale dotkly ovladatelnosti auta, a tak na auto putoval nový snížený podvozek s tlumiči Bilstein, jiná jsou kola i pneumatiky (semi-slicky Michelin) a Amarok dostal také lepší brzdy AP Racing. Aby byla hmotnost co nejnižší, proměnil se i interiér, z něhož byly vymontovány všechny nepotřebné věci.

A jak to na okruhu dopadlo? Amarok byl nakonec rychlejší než Golf GTI o téměř dvě sekundy. Zajel čas 1:57,1. Tento úspěch předznamenal další podobnou akci. Příští rok dostane tým další úkol, tentokrát ale půjde o mnohem rychlejší auto. Pro příští utkání World Time Attack Challenge budou prý upravovat 213kW Volkswagen Golf R.