Carroll Shelby Centennial Edition Mustang

Mustang Carroll Shelby Centennial Edition je 100kusová série Fordů Mustang ke 100. výročí narození Carrolla Shelbyho

Autor: Radim Plachý - Zdroj a foto: Shelby -  18. 1. 2023


Shelby přichystalo speciální Mustang, který je poctou k nedožitému 100letému výročí jeho zakladatele Carrolla Shelbyho. Auto vznikne jen v přísně omezené limitované edici. 

Zakladatel Shelby byl Carroll Hall Shelby. To byl původně americký automobilový závodník, konstruktér, podnikatel a tak dále. Narodil se před 100 lety, na svět přišel 11. ledna 1923. A právě k tomuto jubileu představil americký úpravce speciální verzi Fordu Mustang. Ten dostal název Carroll Shelby Centennial Edition Mustang. Světu se o uplynulém víkendu v Kalifornii ukázal prototyp, přičemž finální sériový kus bude představen v Arizoně při akci aukčního domu Barrett-Jackson koncem tohoto týdne. Vyrobeno bude, jak možná správně tušíte, jen 100 kusů.

Přečtěte si také:  První jízda: Ford Ranger Raptor nové generace je překvapení roku. Má skvělý podvozek, hlasitý výfuk a skáče jako nic

Základem tohoto velmi speciálního automobilu je končící generace osmiválcového Fordu Mustang GT v obou karosářských verzích kupé i kabriolet. Na výběr bude i mezi manuální a automatickou převodovkou. Motoru a obecně technice s v Shelby pověnovali opravdu velmi důkladně, vždyť výkon vzrostl na 559 kW (nárůst o 228 kW!!!), což se povedlo zejména díky instalaci velkého kompresoru, výrazného vylepšení chlazení a zcela nového výfukového potrubí.

Upraven byl ale také podvozek, který dostal úplně jiné a nastavitelné tlumiče a pružiny, ale také stabilizátory. Výkonnější jsou i přední brzdiče Brembo, které se ukrývají pod černými 20palcovými koly s pneumatikami o rozměrech 305/30 R20. Ty byly navíc speciálně vyvinuty přímo pro Shelby.

Novinky dostala i karoserie, jde zejména o drobná designová vylepšení v podobě polepů a dalších plastových doplňků karoserie, které zlepšují nejen design, ale i aerodynamiku. Na karoserii i v interiéru přibylo i několik podpisů Carrolla Shelbyho. Možná tou nejzajímavější věcí je silueta hlavy Carrolla Shelbyho v jeho typickém klobouku, který tak často a rád nosíval a každý majitel tohoto speciálního modelu jej k vozu také dostane.

Všech 100 kusů speciální edice Carroll Shelby Centennial Edition Mustang bude na prodej v sídle společnosti Shelby v Las Vegas. Prodejní cena limitovaného Fordu Mustang je 49 995 dolarů, což je v přepočtu asi 1,1 milionu korun, ale je to bez výchozího Fordu Mustang, který je potřeba připočítat, ale také bez daně a dalších případných poplatků.

Joe Conway, šéf Shelby k tomu řekl: „Svět slaví sté výročí narození Carrolla Shelbyho a vypráví o mnoha jeho úspěších. Ačkoli nikdy předtím nelétal, stal se jedním z nejschopnějších leteckých instruktorů v letectvu americké armády. Carroll nikdy neabsolvoval jediný manažerský kurz, ale vytvořil úspěšný tým s některými z nejtalentovanějších řidičů, vývojových expertů a lidí z výroby na světě. Od svých vítězství za volantem až po své obchodní úspěchy a filantropické iniciativy si Carroll vybojoval každé vítězství.“

Přečtěte si také:  Prokop s Chytkou vyrazí na Rallye Dakar 2023 s upraveným Shrekem. Je ošklivější, ale rychlejší

A pár slov přidal i šéf vývoje a viceprezident provozu Shelby Vince LaViolette: „Náš nový Carroll Shelby Centennial Edition Mustang je dobře vyvážené auto, které přináší více než jen zvýšení výkonu. Také jsme zlepšili ovladatelnost a vylepšili vzhled špičkového Mustangu GT s pětilitrovým osmiválcem. Poskytuje veškerý výkon, který Carroll vyžadoval od každého auta, aby mohlo nosit jeho jméno. Jsme si tak jisti, že by s námi souhlasil, že ke každému autu přidáme černý klobouk Stetson podobný tomu, jaký nosíval.“

Štítky: , , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *