ulozeni-pneumatik

Možnost odevzdat ojeté pneumatiky ve sběrných dvorech má úspěch. Pražané jich takto odvezli už 549 tun

Autor: Anina Russová - Zdroj: Magistrát hl. m Prahy - Foto: pxhere - 1. 3. 2024


Praha v loňském roce svým obyvatelům umožnila zdarma odevzdávat staré pneumatiky ve sběrných dvorech. A ukázalo se, že šlo o velmi dobrý nápad. Množství odevzdaných pneumatik totiž vzrostlo z 257 tun na 549 tun.

 „Když jsme loni tuto novinku zaváděli, počítali jsme s velkým zájmem. Čísla však předčila naše očekávání. Dvakrát více pneumatik ve sběrných dvorech naznačuje, že na černých skládkách jich končí podstatně méně. Podobné služby občanům mají velký přesah pro životní prostředí a je vidět, že lidé si jejich využívání brzy osvojili. Před přezutím vozů na letní gumy ale neuškodí zpětný odběr pneumatik zdarma znovu zpropagovat. Loňská čísla jsou tou nejlepší reklamou,“ říká náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životního prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Možnost odevzdání odpadních pneumatik ke zpětnému odběru má však určitá zákonem daná omezení. Společnost GREEN Logistics CZ jako provozovatel sběru starých pneumatik může mimo jiné odmítnout převzetí odpadních pneumatik z důvodu kontaminace nebo možnosti závažného poškození či ohrožení zdraví osob, které zpětný odběr provádějí, nebo pokud obsahují přidaný odpad. Odmítnout ale mohou i pneuservisy a autoservisy, služba je totiž určena jen koncovým uživatelům pneumatik.

Kam se starými pneumatikami? Do lesa nebo na pole rozhodně nepatří, zlikvidovat je lze bezplatně

Motoristé ale nemusí jen do sběrných dvorů. Pneumatiky je možné odevzdávat třeba i na jiných místech, která jsou detailně rozepsána na webových stránkách Ministerstva životního prostředí. Seznamy jsou na tomto webu průběžně aktualizovány. 

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru