vymena-oleje
 

Hlavní a tedy i zásadní kapalinou každého automobilu je motorový olej. Jeho trvalý nedostatek, špatný stav nebo nevhodně zvolený typ může na autě napáchat podstatné a někdy i nevratné škody. Motor je složité zařízení, které pro svůj provoz potřebuje mít zajištěné dokonalé mazací a zároveň i pečující podmínky. A to umí právě motorový olej.

K čemu je olej v motoru?

Stroj, jakým je motor, má v sobě řadu pohyblivých částí, které je nutné mazat, aby se zabránilo jejich přílišnému opotřebení a nežádoucímu tření, a to především v oblasti ventilového ústrojí a napojení klikové hřídele na ojnice. To právě provádí motorový olej. Jeho další důležitou funkcí je ovšem i sběr nebo rozpouštění nečistot, které v důsledku spalování vznikají. Olej je na sebe váže a zanechává je pak na olejovém filtru. Životnost oleje se časem a používáním snižuje, proto je nutné jej v pravidelných intervalech kontrolovat, doplňovat a měnit i spolu s uvedeným filtrem.

Kontrola stavu oleje

Hladinu oleje ve vozidle vám pohlídá čidlo, které při jeho úbytku upozorní na stav rozsvícenou kontrolkou. Oranžová olejnička na palubním počítači hlásí nutnost dolít chybějící olej, červená už hlásí zásadní problém, při kterém je nutné auto v podstatě ihned zastavit a problém vyřešit.

Fyzickou kontrolu můžete provádět pomocí ruční měrky, na jejíchž drážkách uvidíte aktuální množství oleje. Měrka je v motoru a vysunuje se z něj snadno pomocí ouška. Auto, ideálně zahřáté, by mělo stát na rovném povrchu, aby měření nezkreslovalo. Měrku vytáhněte, otřete, zasuňte a opět vytáhněte. Stopa po oleji by měla být mezi drážkami min a max.

Jak vybrat motorový olej

Všechny prodávané motorové oleje jsou značeny pomocí číselné a písmenné kombinace. Například u oleje 10W-30 znamená první číslo viskozitu oleje v chladné části roku (písmeno W je odvozeno od anglického výrazu pro zimu – Winter), číslo za pomlčkou pak označuje viskozitu v teple. Čím nižší první číslo bude, tím řidší bude olej, když bude venku mrznout a půjde vám přesto dobře nastartovat. Olej vhodný právě pro váš vůz doporučí přímo jeho výrobce, je tedy uveden v pokynech. Jiný nepoužívejte.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: Martin Prokop spotřeboval během Dakaru 4 600 litrů paliva a 150 litrů motorového oleje

Jízda bez motorového oleje

Auto se bez oleje jednoduše zadře. Jde o obvykle zničující poškození, proto je nutné na kvalitu a množství oleje vždy dbát. Na trhu ale existují různá aditiva do olejů, která zlepšují a obohacují jejich vlastnosti a působí tak na motor doslova blahodárně. Jedním z nich je i speciální koncentrát, který po nalití do motoru umí dokonale ošetřit jeho části tak, že je motor schopný jízdy i řádově několik desítek kilometrů bez oleje, aniž by to na něm zanechalo jakékoli škody. Vzniklá vrstva maziva nahradí dostatečně jinak běžně používaný olej do auta, takže to po nějakou dobu jde i bez něj. Více ve videu níže.