Vlajková loď automobilky Mercedes-Benz si odbyla svoji premiéru, modernizovaná třída S se představila světu na autosalonu v čínské Šanghaji. Designově se příliš změn neodehrálo, technika se však proměnila vcelku výrazně.

Aktuální Mercedes-Benz třídy S je na trhu od roku 2013, takže si změnu již zasloužil. Technika jde kupředu mílovými kroky, automobily nevyjímaje, ba právě naopak. Bylo tedy třeba vůz opět vylepšit. Největší změny se odehrály pod kapotou, ty menší, avšak neméně důležité pak také na elektronice, výbavě a dalších částech vozu.

Motory jsou zcela nové, základ nabídky tvoří nové řadové šestiválce s objemem 2,9 litru, které nahrazují starší třílitrové vidlicové šestiválce. Benzinové motory také zmenšily objem, a tak třídu S nyní pohání dvěma turbodmychadly přeplňované zážehové čtyřlitrové jednotky V8. Pro začátek bude v nabídce čtveřice motorizací, dvě spalující motorovou naftu a dvě benzinové. Později přijde také nový řadový benzinový šestiválec či plug-in hybridní model S 560 e a nebo dvanáctiválce pro S 65 AMG a Maybach.

Základem nabídky budou ze začátku verze S 350d, která z nového řadového šestiválce nabídne díky dvěma turbodmychadlům výkon 210 kW a točivý moment 600 Nm, a silnější verze stejného motoru označená jako S 400d, která bude naladěna na 250 kW a 700 Nm. Zážehové motorizace budou o poznání výkonnější. Základní „obyčejná“ verze označená jako S 560 nabídne kvůli snížení spotřeby vypínání poloviny válců, výkon 345 kW a točivý moment 700 Nm. Ostré provedení Mercedes-AMG S 63 4Matic+, použije podobný základ, avšak naladěný na 450 kW a 900 Nm, to bude navíc u vozů s levostranným řízením výhradně spojeno s pohonem všech kol. Spotřeba vznětových verzí se udává 5,5 l/100 km pro S 350d, respektive 5,6 l/100 km pro S 400d. V případě benzinových verzí je to 8,5 l/100 km, respektive 8,9 l/100 km pro AMG.

Posádka při jízdě ocení vylepšený podvozek Active Body Control, který pomocí kamery sleduje povrch vozovky před vozem a podle toho odpružení nastavuje tak, aby jízda byla za všech okolností pohodlná a plavná a posádku neobtěžovala jakýmikoliv nepřístojnostmi. Systém dostal lepší kameru, ta nově umí fungovat až do rychlosti 180 km/h, ale také za šera. Nerušené situaci posádky při jízdě pomáhá také funkce Curve, která redukuje odstředivé síly například při zatáčení, umí se totiž do zatáčky naklonit až do úhlu 2,65°.

Přečtěte si také:  Pick-up AMG existuje. Tenhle Hilux dostal motor V8 6.3 litru z mercedesu

Novinkou je příplatkový systém Energizing, jehož název na první poslech nic neprozradí. Jde o funkci, která díky kombinaci klimatizace, ambientního osvětlení, autorádia či masážních sedadel přichystá pro posádku speciální atmosféru. Přednastaveno je celkem šest náladových módů. Zajímavá bude také funkce Training, která má posádce nabídnout také fyzický trénink.

Vylepšeny byly také jízdní asistenty. Větší důraz byl kladen na autonomní jízdu. Vylepšeny byly kamery i radary a pokud bude mít řidič nastaven cíl v navigaci, automobil bude také podle dat z navigace upravovat rychlost do zatáček nebo při dojíždění do křižovatky. V případě jízdy v dopravní zácpě nebo koloně se bude umět sám do třiceti sekund opět rozjet.

Na evropské trhy se modernizovaná verze limuzíny Mercedes-Benz třídy S dostane v červenci, ceny zatím nejsou známy.