Letošní zima nám zatím svou sílu ukazuje jen velmi pomalu, ale už bylo pár dnů, kdy mráz potrápil chodce i řidiče. Ledovka je velmi nepříjemná věc a vyjet na silnice může být nebezpečné. Ovšem řidič může potrápit i jinak, pro mnohé možná nečekaně.

Ruští novináři přišli na to, že moderní výsuvné kliky, které jsou u zamčeného auta schované uvnitř dveří, mohou mít s ledem docela problém. Pro příklad, tuto moderní vymoženost na svých vozech už nějaký ten čas mají modely značek Land Rover nebo Jaguar. Chápeme, že design je velmi důležitý, a hladká karoserie s sebou nese jeden velký problém, který se projeví právě až v zimě. Jakmile totiž karoserie auta zamrzne, zamrznou i kliky. Většina výrobců sice deklaruje, že kliky zvládnou projít ledem silným až 4 milimetry, ale praxe nejspíš bude jiná.

Z videa, které natočili v Rusku, je patrné, že silnější vrstva ledu klikám nedovolí, aby se dostaly do funkční polohy. Nutno ale říct, že pro pokus si novináři vybrali opravdu velkou vrstvu ledu, která u nás na autě asi jen tak nevznikne. Ovšem zase na druhou stranu všichni víme, že v Rusku bývá zima tuhá a je možné, že se tam majitelé Range Roverů s něčím takovým budou muset asi poprat. Myslíme si ale, že když už by byl takový mráz, auto by nešlo otevřít tak jako tak, protože by mělo zamrzlé celé dveře. Je ale zajímavé vidět, jak moc může být touha po designové odlišnosti a dokonalosti vlastně na škodu.