Ministři dopravy v Bruselu diskutovali o aktuálních návrzích v oblasti dopravy a o tom, jak vyvážit konkurenceschopnost a klimatické ambice evropského automobilového sektoru. Shodli se mimo jiné na společném znění návrhů předpisů zaměřených na lepší prosazování práv cestujících ve všech druzích dopravy a na zajištění práv cestujících v souvislosti s cestami různými dopravními prostředky. Přijali také pozici Rady k zákazu řízení vozidel s celoevropským účinkem.
V legislativní části jednání ministři schválili postoj k návrhu směrnice o zákazu řízení s celoevropským účinkem. „Tato směrnice umožní uložit zákaz řízení platný v celé EU, pokud řidič spáchá závažný dopravní přestupek v jakémkoliv členském státě EU. Přijetí tohoto předpisu v budoucnu může výrazně zvýšit bezpečnost na silnicích v ČR i v rámci Unie,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.
Ministři se dále též shodli na pozici k návrhu nařízení o právech cestujících v souvislosti s cestami různými dopravními prostředky a u návrhu nařízení o prosazování práv cestujících ve všech druzích dopravy (tzv. omnibus). „ČR vítá důraz na práva osob se zdravotním hendikepem a sníženou schopností pohybu. Návrh přinese rovněž více jistoty pro cestující, kteří nakupují letenky přes zprostředkovatele,“ dodal ministr dopravy.
Texty, které ministři na svém jednání přijali, budou základem pro další vyjednávání s Evropským parlamentem, ze kterého vzejde konečná podoba zmíněných předpisů.
Důležitým tématem diskuse ministrů byl i návrh České republiky a Itálie týkající se evropského automobilového průmyslu, kdy je nutné vyvážit konkurenceschopnost a cíle v oblasti klimatu. Dle ministra Kupky „Evropská komise musí přijít s jasným plánem, jak zajistit, aby český, respektive evropský automobilový průmysl, zůstal konkurenceschopný“. Ministr také navázal na včerejší telefonát premiéra Petra Fialy s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou na toto téma: „Jasnou prioritou pro Českou republiku je v tuto chvíli odložení kontraproduktivních sankcí pro výrobce vozidel za nesplnění limitů CO2 v roce 2025. Pokuty by evropské automobilky jenom oslabily. Proto jim chceme zabránit. Naši iniciativu dnes otevřeně podpořil i německý ministr dopravy Volker Wissing. Znovu tedy posilujeme. Evropská komise přislíbila akční plán na podporu automobilového průmyslu a zahájí strategický dialog s hlavními aktéry již příští týden. Jako Česká republika budeme i nadále prosazovat rozumná opatření, která podpoří evropskou konkurenceschopnost,“ doplnil k tomu Kupka.
V rámci Rady se uskutečnila i politická rozprava k právům cestujících v letecké dopravě. Snahou této diskuze je znovu nastartovat projednávání legislativního návrhu, který je na stole již od roku 2013. Z pohledu ČR je nutné dosáhnout dohody, která bude dostatečně chránit práva cestujících, zatímco bude co nejméně ohrožena konkurenceschopnost evropských leteckých společností.
U návrhu směrnice zaměřené na kombinovanou dopravu vzali ministři na vědomí pokrok v přípravě. Rozvoj kombinované dopravy považuje ČR za zásadní pro přesun nákladu ze silnic a pro snižování emisí z nákladní dopravy. Současná právní úprava je zastaralá a příprava nového předpisu je komplikovaná.