dálnice

Ministr dopravy Dan Ťok na společné schůzce se svým rakouským kolegou prozradil, že uvažuje o možnosti zvýšit maximální povolenou rychlost na dálnicích ze současných 130 km/h na 140 km/h. Nutno říct, že by to nebylo plošně na všech dálnicích, ale jen na některých vybraných úsecích. Ministr nad podobným zvýšením rychlosti už jednou uvažoval, dokonce se tento návrh dostal až do sněmovny, ale ta ho smetla ze stolu.

Tentokrát ho předložil hlavně proto, že právě v Rakousku úřady zvýšení na 140 km/h v rámci některých úseků dálnic povolily. Protože po tomto zvýšení nenastalo žádné dopravní inferno, kterého se bojí naše úřady, ministr se odvážil návrh přednést znovu.

Jak ale informoval denik.cz, podle Ťoka je celý návrh teprve v plenkách. Rakousko svých 140 km/h testovalo řadu měsíců a je připraveno ho zavést až na dvou třetinách svých dálnic.

Tamní řidiči jsou ale o něco ukázněnější a jsou schopni dodržet pravidla. U nás je sice povolených maximálně 130 km/h, většina ale udržuje rychlost kolem 140 km/h. Obavy úřadů, že při zvýšení povolené rychlosti budou řidiči jezdit ještě rychleji, je tedy na místě. Na to ale ministr tvrdí, že by úseky se zvýšenou povolenou rychlostí byly také více kontrolovány.