Ministr dopravy Dan Ťok má zřejmě zvláštní smysl pro humor. Za pár měsíců to bude deset let od doby, kdy začal platit bodový systém, a tak vymyslel, že nejlepší oslavou bude zpřísnění systému a zdražení pokut. Je jasné, že proti „silničním pirátům“ je potřeba bojovat, a že alkohol a drogy za volant nepatří.
Jenže podle posledních informací to ale vypadá, že jde hlavně o bič na ty, kteří občas zapomenou rozsvítit, připoutat se nebo zapomenou doklady doma. Právě v těchto případech může řidič dostat pokutu až 5 tisíc korun. Ale abychom nebyli nefér. Pravdou je, že se rapidně zvýší pokuty a postihy především za skutky, jakými jsou třeba neoprávněné vjetí na železniční přejezd. Ve správním řízení může řidič zaplatit až 25 tisíc korun, tedy pětkrát více než dnes. Pokud policie zastaví řidiče, kterému naměří více než jedno promile alkoholu v krvi, může ho místo 50 tisíc pokuty překvapit až 75 tisíc korun.
Rapidní zvýšení sazby se dotkne i těch, kteří nezastaví po dopravní nehodě nebo od ní ujedou ještě před příjezdem policie. Místo současných 5 tisíc korun bude takovým řidičům ve správním řízení hrozit pokuta až 25 tisíc korun. Pokud pak třeba přehlédnete značku přikazující směr jízdy nebo naopak její zákaz, připravte si ve správním řízení místo 2 500 korun, rovnou 25 tisíc korun. Tak skokově vzrostou ceny ale především právě ve správních řízení. Na místě, tedy blokově, budou částky samozřejmě nižší.
Změny se chystají také u samotného bodového systému. Ministerstvo ho chce hlavně zjednodušit, takže jednotlivé přestupky rozdělí do třech kategorií. Dostaneme tak buď dva, čtyři nebo šest bodů. V současné sobě můžeme dostat prakticky jakýkoliv počet bodů od dvou do sedmi. Dnes nejpřísnější bodové tresty, kterými jsou způsobení nehody s ublížením na zdraví nebo nepovolené předjíždění, se nově přesunou do ne tak přísné kategorie. Nicméně nadále bude platit pravidlo, kdy při druhé porušení pravidel za šest bodů, přijde řidič o řidičský průkaz.