Ministerstvo dopravy spustilo eshop na dálniční známky. Ale jen na chvíli. Bojí se hackerského útoku

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: edalnice.cz - 1. 12. 2020


Ministerstvo dopravy před časem s velkou slávou ohlásilo, že od 1. 12. 2020 bude spuštěn web a eshop s elektronickými dálničními známkami. Web jako takový byl nakonec spuštěn mnohem dřív a obsahoval celou řadu důležitých informací. Ovšem jeho ostré spuštění, kdy se jeho součástí měl stát právě i eshop, ve kterém mělo být možné elektronické dálniční známky koupit, provází lehké rozčarování. Ministerstvo dopravy v úterý 1. prosince web zase vypnulo.

Důvod, proč tomu tak je, vysvětlil ministr dopravy Karel Havlíček na tiskové konferenci následovně: „Jde o běžný postup, který je u podobných projektů zcela běžný. Chceme předejít náporu zákazníků i možnému útoku hackerů. Nikdy jsme neslíbili, že systém pojede od 1.12. v ostrém režimu. Během asi dvou dnů by měl být ale takto spuštěn.“

V tuto chvíli tedy není možné si dálniční kupóny online koupit a to nikde. Ať už byste je chtěli koupit v kiosku nebo třeba na některé z čerpacích stanic EuroOil, které jako jediné mohou známky prodávat, nebude to možné, protože všechny subjekty pracují s totožným systémem.

Dle ministerstva dopravy v tuto chvíli zůstávají v platnosti ještě papírové kupóny. Ty je možné ještě běžně koupit, byť jen s desetidenní a měsíční platností. Až do konce ledna roku 2021 zůstávají v platnosti také roční kupóny z letošního roku. Jak bude probíhat kontrola elektronických dálničních kupónů, vysvětlila ve facebookovém postu Policie ČR.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *