dálnice

O tom, že dálnice se v České republice stavějí tak nějak prazvláštně, se píše často. Zprávy a články čas od času upozorňují na to, že stavby jsou drahé, jindy na to, že se neúměrně protahují a nedávno proběhla českým internetem i zpráva, že na uzavřených dálnicích někde nepracují.

V tomto kontextu překvapí vlastně i text tiskové zprávy, kterou včera poslalo Ministerstvo dopravy. V té se totiž úřad chlubí, že v tomto roce zprovozní celých 34,2 kilometrů dálnic. Ale ano, oproti loňským 3,8 kilometrům je to nebývalý úspěch, protože je to téměř desetinásobný nárůst.

Kompletní tisková zpráva je zde:

Do konce roku otevře ministr dopravy Vladimír Kremlík dalších 25 kilometrů nových dálnic na zelené louce. Ve čtvrtek 12. prosince řidiči vyjedou na 14,3 kilometrů nové D1 mezi Přerovem a Lipníkem a v úterý 10. prosince se prodlouží jihočeská D3 o dalších 10,7 kilometrů mezi Ševětínem a Borkem.

„Zatímco v loňském roce se podařilo dokončit pouhých 3,8 kilometrů nových dálnic na zelené louce, letos je to devětkrát více. Ředitelství silnic a dálnic a zhotovitelé přidali a tak do konce letošního roku otevřeme ještě 25 kilometrů nových kilometrů dálnic. Letos tak dohromady zprovozníme 34,2 kilometrů dálnic,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Stavba dalšího úseku dálnice D1 mezi Přerovem a Lipníkem nad Bečvou byla zahájena v červenci 2015 a od té doby postavila společnost Skanska 14,3 kilometrů čtyřproudé dálnice, šestnáct mostů, čtyři mimoúrovňové křižovatky, osm protihlukových stěn a jednu velkou odpočívku na obou stranách. Dohromady stát za stavbu zaplatí zhotoviteli 2,7 miliardy korun.

Druhou zprovozňovanou stavbou bude další úsek jihočeské dálnice D3, která se v prosinci prodlouží o dalších 10,7 kilometrů a bude mít celkem 70 kilometrů. Konkrétně před Českými Budějovicemi mezi Ševětínem a Borkem postavila společnost Eurovia CS za 930 milionů korun 75 stavebních objektů, ve kterých jsou tři mosty, jeden ekodukt, dvě mimoúrovňové křižovatky a tři protihlukové stěny.

Letos byl do provozu uveden také úsek jihočeské D3 mezi Bošilcem a Ševětínem v délce 8,1 km nebo mimoúrovňová křižovatka Olšany na D46 v délce 1,1 km. Na silnicích I. třídy už slouží řidičům obchvat Kravař, Znojma, východní část obchvatu Opavy nebo Lechovic.

Přečtěte si také:  Policisté opět kontrolovali "levoproudaře". Tentokrát na dálnici D7

Aktuálně je rozestavěno po celé České republice 260,3 kilometrů silničních staveb, z toho je dálnic na zelené louce 138,1 kilometrů, 61,5 kilometrů silnic I. tříd, což jsou většinou obchvaty měst, a 60,7 kilometrů na modernizaci brněnské D1.

Zprovozňované dálnice 2019

Název stavby

Délka (km)

Zprovoznění

D3 Bošilec – Ševětín

8,1

24. 6.

D46 MÚK Olšany

1,1

10. 9.

D3 Ševětín – Borek

10,7

10. 12.

D1 Přerov – Lipník nad Bečvou

14,3

12. 12.

Celkem

34,2