Je tomu 10 let, kdy Ministerstvo dopravy spustilo bodový systém. A právě dekáda je dobrý čas na to, aby tento systém prošel výraznou proměnou. Jestli má nový návrh ministra Dana Ťoka hlavu a patu a jestli je tento systém vůbec k něčemu dobrý, necháme na zvážení každého z vás.
Novinek v systému je přichystáno celkem dost. Ta první zahrnuje rozdělení přestupků do pouhých tří úrovní. Můžete tak ztratit 2, 4 nebo 6 bodů. V platnosti zůstává fakt, že za dva závažné přestupky spáchané v jednom roce přijdete o řidičák. Dále se u některých přestupků body ruší a u jiných zase zavádějí. Asi nejabsurdnější je bodový postih za to, když nedáte ukazatel změny směru. Naopak absurdní je fakt, že nově se body nebude oceňovat neposkytnutí pomoci u dopravní nehody nebo v případě profesionálních řidičů dodržení povinné přestávky. V obou případech sice hrozí velká pokuta, ale spediční firmy na ně mají peněz dost, kdežto vybodovaný řidič je jim k ničemu.
Ve výčtu absurdit pak doslova vyčnívá možnost obodování chodce, pokud způsobí dopravní nehodu. To jako myslí pan ministr vážně? A jak to bude fungovat, pokud chodec nebude držitelem řidičského průkazu? A jak vlastně vypadá taková nehoda způsobená chodcem? No, už vidíme takového chodce, který způsobil nehodu a bude na místě trpělivě třeba dvě hodiny čekat na dopravní policisty.
Jako celek nám tento nový návrh připadá jen jako systém, který má do státní kasy nahnat víc peněz. Ťok s Babišem by se pak mohli poplácat po zádech a říct si, jak jsou dobří. Nikdo z nich opravdu nepřemýšlí nad tím, jak ulehčit a hlavně zrychlit řidičům jejich cesty. Proč se místo rozšiřování silnic naopak všechny cesty nesmyslně zužují? Proč jsou řidiči automaticky bráni za vrahy a piráty? A co je to vlastně ten „pirát„? Na to odpovědět bohužel neumíme. Víme jen, že dokud bude na své židli sedět pan Ťok, bude to jen horší…
Otázky a odpovědi k nejčastěji diskutovaným bodům návrhu:
Opravdu se bude v některých případech pokuta za spáchaný přestupek násobit?
- Ano, sazba pokuty se bude navyšovat na dvojnásobek tehdy, pokud byla spácháním přestupku způsobena dopravní nehoda. Nejvyšší možná výše pokuty je v tomto případě však omezena na 100 000 Kč. To je ovšem úplně nejvyšší možná sazba týkající se výjimečných případů a to pouze ve správním řízení, viz níže.
Mohu opravdu dostat pokutu 100 tisíc Kč? Jakých přestupků se to týká?
- Částka 100.000 Kč, která je často skloňována v médiích, odpovídá horní sazbě u několika málo nejzávažnějších přestupků, kterými navíc řidič způsobí dopravní nehodu. Jedná se o přestupky, u nichž už dnes je horní sazba 50.000 Kč. Jedná se například o řízení vozidla s více než 1 promile alkoholu v krvi, odmítnutí vyšetření na alkohol či drogy a řízení bez řidičského oprávnění (tedy, když řidič vůbec nesmí na silnici).
Jde o horní sazbu ve správním řízení, kde úřad posuzuje konkrétní okolnosti přestupku a podle nich rozhoduje o tom, jak vysokou sankci v celé škále udělí. Řidič samozřejmě má možnost se ve správním řízení proti pokutě odvolávat. V souladu s novým přestupkovým zákonem má úřad možnost v odůvodněných případech pokutu uložit i pod dolní hranicí sazby – snížit ji až na 1/5 dolní hranice sazby.
Jak to bude s blokovou pokutou?
- Nejvyšší možnou pokutou uloženou na místě (blokově) bude 5000 Kč. Tato pokuta se bude vztahovat na nejzávažnější přestupky. Další pásma budou 2 500 Kč, 1500 Kč a DO 1500 Kč. Novinkou je, že u závažnějších přestupků (pásmo 5000 Kč, 2500 Kč a 1500 Kč) bude sazba pokuty pevná a jasně daná. Výše pokuty tedy nebude záležet na uvážení policisty, přístup policistů bude muset být jednotný a nebude prostor pro korupční riziko, či nepřiměřené rozhodnutí policisty. Výjimkou jsou pokuty do 1500 Kč za bagatelnější přestupky, kde naopak návrh zákon zmírňuje (dnes má tato skupina přestupků horní hranici 2000 Kč.) U této skupiny nejméně závažných přestupků je zároveň ponechána možnost řešit přestupek jen domluvou.
Může dostat body i chodec?
- Chodec ani cyklista body získat nemůže. Zákon o silničním provozu se v tomto smyslu vztahuje pouze na řidiče motorových vozidel, viz. § 123b zákona 361/2000 Sb.:
- Řidiči motorového vozidla, kterému byl příslušným správním orgánem uložen správní trest za přestupek nebo za jednání vojáka označené za přestupek ve zvláštním právním předpise, nebo mu byl uložen kázeňský trest za jednání mající znaky přestupku anebo mu byl soudem uložen trest za trestný čin nebo jehož trestní stíhání bylo podmíněně zastaveno nebo u něhož bylo rozhodnuto o podmíněném odložení podání návrhu na potrestání, a přestupek, jednání vojáka označené za přestupek ve zvláštním právním předpise, jednání mající znaky přestupku anebo trestný čin, za který mu byl uložen trest nebo pro nějž bylo trestní řízení vedeno, spáchal jednáním zařazeným do bodového hodnocení, se zaznamená v registru řidičů stanovený počet bodů.
Opravdu mohu podle návrhu dostat pokutu 75 tisíc Kč za to, když si doma zapomenu doklady?
- Samozřejmě, že ne. Pokuta 75 tisíc Kč se vztahuje k přestupku řízení bez příslušného řidičského oprávnění (= řidič vůbec není držitelem potřebného řidičského oprávnění). Je potřeba rozlišovat řidičské oprávnění vs. řidičský průkaz. U bagatelních přestupků, jako je například právě zapomenutí dokladů, naopak blokovou pokutu snižujeme – ze sazby 0-2000 Kč na sazbu 0-1500 Kč.
V jaké fázi přípravy návrh je? Kdy začne platit?
- Ministerstvo dopravy návrh během letošního roku podrobně prodiskutovalo s dopravními experty a dalo prostor k připomínkám veřejnosti. Některé podněty odborné i laické veřejnosti byly zapracovány a výrazně se promítly do podoby návrhu. Nyní je úprava zákona legislativně připravena. Teprve ji ovšem čeká celý legislativní proces. Parlament bude mít možnost o návrhu v několika stupních jednat a dělat v něm změny, či ho úplně odmítnout. Délka legislativního procesu bude záviset na Parlamentu, v každém případě ale bude trvat nejméně několik měsíců.