dálnice

Ministr dopravy Dan Ťok by byl rád, aby od roku 2020 stála roční dálniční známka 2 000 Kč. Bylo by to poprvé od roku 2009, kdy by se známky zdražovaly. Ministerstvo dopravy navíc počítá s tím, že známky už nebudou papírové a nalepovací na přední okno automobilu, ale elektronické, které mají například i na Slovensku.

Nový elektronický kupon by měl být navázán na registrační značku auta a podle plánů ministerstva by mělo být možné ho snadno koupit přes internet z pohodlí domova. Ne, že bychom ministerstvu nevěřili, ale vzhledem k zatím velmi pozvolné elektronizaci státní správy a chuti úřadů komunikovat on-line, tomuto tvrzení se nám nějak nechce věřit.

Elektronický systém dálničních známek by pak měl usnadnit práci celní správy, která kontroluje řidiče, zda po dálnicích nejezdí „zdarma“. Registrační značky automobilů jedoucích po dálnici totiž bude kontrolovat kamerový systém, který pozná, zda vůz má nebo nemá přiřazenou dálniční známku. Fungovat by to mělo nejspíše podobně jako automatické úsekové měření rychlosti, které známe například z D1. Jestli k tomuto účelu ministerstvo použije stávající kamerový systém nebo jestli bude nakupovat další sledovací zařízení, zatím není jasné.

Jasné ale je, že ministr Ťok by rád zvýhodnil majitele a řidiče elektromobilů a jiných ekologicky šetrných aut. Za čisté elektromobily si stát nejspíš nebude účtovat vůbec nic. Ti, kteří vlastní automobil s pohonem na stlačený zemní plyn (CNG) by měli mít slevu 50 %. Jak na tom budou hybridy zatím ministr nespecifikoval.