dalnice-D1-rekonstrukce

Ministerstvo dopravy chce řidiče naučit bezpečným rozestupům. Pomoci k tomu má nové dopravní značení

Autor: Anina Russová - Zdroj: Události ČT - Foto: MDČR - 23. 7. 2022


Resort dopravy pilně pracuje na tom, aby byl s v roce 2024 spuštěn nový bodový systém a s ním i novela zákona o provozu na pozemních komunikacích. Řidiče čekají především vyšší pokuty za některé přestupky, ale krom toho také úprava jejich bodového hodnocení. Změn nebude málo, ale jedna, která by podle nás byla hodně potřeba, v novele ani v bodovém systému zahrnuta nebude.

Možnost řídit od 17 let, řidičák na zkoušku a přehlednější bodový systém. Novinky v silničních pravidlech míří k připomínkám

Bezpečný rozestup

Tou chybějící změnou je zahrnutí povinnosti dodržet bezpečný rozestup do seznamu přestupků. Zákon říká, že „řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním“.

Zároveň je doporučováno, aby oním bezpečným rozestupem bylo v případě rychlosti 50 km/h ideálně 28 metrů, při rychlosti 90 km/h ideálně 50 metrů a při rychlosti 130 km/h ideálně 72 metrů. Jde o úsek, který řidiči v těchto rychlostech ujedou za dvě sekundy, proto se tomuto pravidlu říká „pravidlo dvou sekund“.

Jenomže toto všechno jsou jen doporučení. Za nedodržení bezpečné vzdálenosti řidiči dostanou pokutu až ve chvíli, kdy kvůli tomu způsobí dopravní nehodu. A jakkoliv policie na tento řidičský nešvar poměrně často upozorňuje, do novely se nechystá. Přesto se ale resort dopravy rozhodl, že na bezpečnou vzdálenost bude řidič upozorňovat. Po dvou letech tento projekt vyhodnotí.

Přečtěte si také:  Policie levoproudařům rozdala už tisíce pokut. Přesto jich na silnicích potkáváme stále hodně

Dopravní značky

Jak řekl ministr dopravy Martin Kupka České televizi, dopravní značení upozorňující na nutnost dodržování bezpečné vzdálenosti bude umístěno na dálnici D5 u Zdib a na dálnici D1 u Velké Bíteše. Podle ministra jde o to, aby byli řidiči nejprve upozorněni na vážnost dodržení bezpečného rozestupu. A když se ukáže, že je to nezbytně nutné, tak až poté jít cestou úpravy zákona. Značení bude vodorovné i svislé, jaké můžeme potkat v zahraničí.

Štítky: , , , , ,

3 názory na “Ministerstvo dopravy chce řidiče naučit bezpečným rozestupům. Pomoci k tomu má nové dopravní značení”

  1. Když se snažím o bezpečnou vzdálenost tak řidič jedoucí za mnou mi tam pokaždé vjede tak,že musím přibrzdit.Zpět do pruhu před předjizděné vozidlo se řadí velice těsně a zrazu mám po bezpečné vzdálenosti!!!!Jak toto hodlá zákon řešit?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *