Ministerstvo dopravy bude přísněji trestat ty řidiče, kteří odmítnou testy na přítomnost alkoholu. Bodů ale bude méně

Od Anina Russová | Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Policie ČR - 4. 8. 2022


Alkohol za volantem není u tuzemských řidičů žádnou velkou výjimkou. Snad při každé policejní dopravně bezpečnostní akci policisté řeší desítky opilých řidičů. A je to právě tato sorta řidičů, která často způsobuje ty nejvážnější dopravní nehody. A když se k tomu přidá fakt, že stále hodně řidičů odmítá dechovou zkoušku, bylo jen otázkou času než se ministerstvo dopravy rozhodně změnit zákon a zpřísnit tresty právě za toto odmítnutí.

Na něj má každý řidič nárok, nicméně musí počítat s tím, že toto odmítnutí je poměrně přísně trestáno. V současné době musí takový řidič počítat se sedmi trestnými body, pokutou od 25 000 Kč do 50 000 Kč a zákazem řízení na dobu až dvou let. V rámci novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, a tedy i bodového systému se resort dopravy rozhodl, že pokutu a zákaz řízení zpřísní. Bodové ohodnocení ale bude nižší.

Přečtěte si také:  Řidičák na zkoušku bude na dva roky. Po jednom šestibodovém přestupku bude muset řidič na kurz

Po zavedení nového bodového systému a sazebníku pokut se musí ti, kteří odmítnou test na přítomnost alkoholu, počítat s pokutou dosahující až 75 000 Kč. K tomu zákon přidá také zákaz řízení až na rok a půl až tři roky.

Změnou projdou ale i tresty za potvrzení přítomnosti alkoholu za volantem. I v tomto případě resort dopravy za alkohol u řidičů navrhuje šest trestných bodů, pokutu ve správním řízení až 25 000 Kč (v současné době max 20 000 Kč) a zákaz řízení až na 18 měsíců.

Možnost řídit od 17 let, řidičák na zkoušku a přehlednější bodový systém. Novinky v silničních pravidlech míří k připomínkám

Ministerstvo tyto změny odůvodnilo takto: „Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Statistiky dopravních nehod jsou poměrně alarmující. V roce 2021 došlo na našich silnicích k více než 4700 nehodám, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem či drogami (nebo obojím současně). Zemřelo při nich 49 lidí. Více než polovina řidičů navíc měla v krvi více než 1,5 promile alkoholu. Lidé, kteří řídí pod vlivem alkoholu či drog jsou jednoznačnými piráty silnic, kteří nemají na v provozu co dělat.“