Ministerstvo dopravy bude přísněji trestat ty řidiče, kteří odmítnou testy na přítomnost alkoholu. Bodů ale bude méně

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Policie ČR - 4. 8. 2022


Alkohol za volantem není u tuzemských řidičů žádnou velkou výjimkou. Snad při každé policejní dopravně bezpečnostní akci policisté řeší desítky opilých řidičů. A je to právě tato sorta řidičů, která často způsobuje ty nejvážnější dopravní nehody. A když se k tomu přidá fakt, že stále hodně řidičů odmítá dechovou zkoušku, bylo jen otázkou času než se ministerstvo dopravy rozhodně změnit zákon a zpřísnit tresty právě za toto odmítnutí.

Na něj má každý řidič nárok, nicméně musí počítat s tím, že toto odmítnutí je poměrně přísně trestáno. V současné době musí takový řidič počítat se sedmi trestnými body, pokutou od 25 000 Kč do 50 000 Kč a zákazem řízení na dobu až dvou let. V rámci novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, a tedy i bodového systému se resort dopravy rozhodl, že pokutu a zákaz řízení zpřísní. Bodové ohodnocení ale bude nižší.

Přečtěte si také:  Řidičák na zkoušku bude na dva roky. Po jednom šestibodovém přestupku bude muset řidič na kurz

Po zavedení nového bodového systému a sazebníku pokut se musí ti, kteří odmítnou test na přítomnost alkoholu, počítat s pokutou dosahující až 75 000 Kč. K tomu zákon přidá také zákaz řízení až na rok a půl až tři roky.

Změnou projdou ale i tresty za potvrzení přítomnosti alkoholu za volantem. I v tomto případě resort dopravy za alkohol u řidičů navrhuje šest trestných bodů, pokutu ve správním řízení až 25 000 Kč (v současné době max 20 000 Kč) a zákaz řízení až na 18 měsíců.

Možnost řídit od 17 let, řidičák na zkoušku a přehlednější bodový systém. Novinky v silničních pravidlech míří k připomínkám

Ministerstvo tyto změny odůvodnilo takto: „Řízení pod vlivem alkoholu či návykových látek snižuje správný úsudek a přispívá k agresivnější jízdě. Statistiky dopravních nehod jsou poměrně alarmující. V roce 2021 došlo na našich silnicích k více než 4700 nehodám, při kterých byl řidič ovlivněn alkoholem či drogami (nebo obojím současně). Zemřelo při nich 49 lidí. Více než polovina řidičů navíc měla v krvi více než 1,5 promile alkoholu. Lidé, kteří řídí pod vlivem alkoholu či drog jsou jednoznačnými piráty silnic, kteří nemají na v provozu co dělat.“

Štítky: , , , , , , ,

1 názor na “Ministerstvo dopravy bude přísněji trestat ty řidiče, kteří odmítnou testy na přítomnost alkoholu. Bodů ale bude méně”

  1. To je trest ???To je směšné !!!Z odmítnutí zkoušky na alkohol a drogy bych dal zákaz řízeni na 5 let !!!!! A pokutu 100 000 !!!!To musí bolet !!!!!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *