Britský výrobce prémiových automobilů posiluje progresivní charakter a přitažlivost svých modelů v segmentu malých vozů úpravami vzhledu, stejně jako techniky. Modernizace se zaměřuje na 3dveřové MINI, 5dveřové MINI a MINI Cabrio. Vylepšení podstaty originálního modelu prémiového segmentu malých vozů vyzdvihuje vyzrálé, avšak osobité charisma MINI, které je pro typickou zábavu za volantem v městském provozu v současně nabízené generaci poprvé dostupné ve třech karosářských provedeních. Aktualizace těchto modelů se zaměřuje především na nové kombinace motorů a převodovek, rozšířenou základní výbavu, nově navržené přední světlomety a zadní světla, úpravy dalších detailů karoserie a špičkové technologie konektivity pro pohodlí a zábavu.

MINI 3dveřové, MINI 5dveřové, MINI Cabrio: přehled nových prvků výbavy.

 • LED světlomety s matrixovými dálkovými světly.
 • LED zadní světla s grafikou v podobě britské vlajky.
 • Nové MINI logo, nové barvy karoserie, exteriér Piano Black (leskle černá).
 • Nová kola z lehké slitiny.
 • Rozšířená nabídka koženého čalounění, materiálů v interiéru a Colour Lines.
 • Unikátní možnosti individualizace s programem MINI Yours Customised.
 • Zdokonalené motory s vyšší hospodárností, větším objemem a točivým momentem pro MINI One a MINI One First.
 • 7stupňová dvouspojková převodovka Steptronic, 8stupňová převodovka Steptronic.
 • Standardně dodávaný multifunkční volant a rádio s 6,5palcovým barevným displejem, USB a Bluetooth rozhraním.
 • Volitelné rádio a navigační systémy s dotykovým displejem.
 • Příprava pro telefon s bezdrátovým dobíjením.
 • Projekce MINI loga umístěná ve zpětném zrcátku na straně řidiče.
 • Nové funkce MINI Connected a MINI Connected XL.

Jasné a neoslňující: adaptivní LED světlomety s matrixovými dálkovými světly.

Díky modifikovanému designu charakteristických kulatých předních světlometů je typická přední část nového 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a nového MINI Cabrio ještě výraznější. U standardních halogenových světlometů přibyl výrazný černý panel. U volitelných LED světlometů tuto vysoce kvalitní technologii podtrhuje zcela nový design světelných zdrojů. Nejnovější generace LED modulů pro potkávací a dálková světla nabízejí jasnější světlo. LED denní svícení a směrová světla tvoří prstenec, který obklopuje obrys celého světlometu.

Rovněž volitelné adaptivní LED světlomety automaticky přizpůsobují svůj jas situaci na silnici. Při jízdě ve městě, nebo v případě špatné viditelnosti z důvodu nepříznivého počasí, je možné zapnout tlumené odbočovací světlo, které tak zintenzivní osvětlení postranních částí vozovky. Prodloužený dosvit potkávacích světel zase zajišťuje optimální osvětlení silnice při jízdě na dálnici.

Adaptivní LED světlomety nyní také disponují funkcí automatického selektivního tlumení (takzvané matrixové světlomety). Tato inovativní technologie pro dálková světla zvyšuje jejich dosvit a současně zabraňuje oslnění ostatních účastníků silničního provozu. Tyto světlomety jsou rozdělené do čtyř horizontálně uspořádaných segmentů, které jsou při rychlosti nad 70 km/h nezávisle na sobě aktivovány a deaktivovány – tím mění tvar světelného kuželu. Segmenty dálkových světel jsou ovládány v závislosti na situaci na silnici. Jakmile MINI kamera vpředu zaregistruje přijíždějící vozidlo, nebo vozidlo jedoucí vpředu, prostor okolo tohoto vozu je osvětlen pouze potkávacím světlem. Ztlumení světelného kuželu v konkrétním místě je provedeno vypnutím příslušného světelného segmentu matrixových světlometů. Zbývající prostor je i nadále osvětlen dálkovým světlem.

Velmi britské: Zadní světla s grafikou britské vlajky

Také zadní světla se ve spojení s LED předními světlomety a adaptivními LED světlomety vyznačují novým designem. Jako zcela zřejmý odkaz na britský původ značky jsou zadní svítilny nového 3dveřového MINI, nového 5dveřového MINI a nového MINI Cabrio nyní vyvedeny v grafice britské vlajky.

Přečtěte si také:  Koncept MINI STRIP je elektromobil, na kterém se podílel anglický módní návrhář Paul Smith

Nápadný motiv vlajky se objevuje ve struktuře funkcí zadních světel. Směrová světla mají horizontální uspořádání a brzdová vertikální, přičemž koncová dále reprezentují diagonální linky britské vlajky. Z důvodu zajištění obzvláště harmonického světelného efektu tvoří všechny světelné zdroje tvořící grafiku vlajky LED zdroje.

Nové logo MINI: Pouze to podstatné

Nové logo MINI, které se objevuje na přední kapotě, víku zavazadlového prostoru, volantu, centrálním panelu a dálkovém ovladači všech modelů, je z hlediska svého vzhledu jednoznačné a autentické. Jedná se o reinterpretaci existujícího loga a nyní se vyznačuje dvojrozměrným „plochým designem“. Logo MINI tak zosobňuje novou identitu značky se zaměřením na to podstatné – především klíčové hodnoty, jako je zábava za volantem, výrazný design, prémiová kvalita a emocionální přitažlivost.

Tři nové barvy karoserie a premiéra pro exteriér Piano Black

Nabídku barev pro nové 3dveřové MINI, nové 5dveřové MINI a nové MINI Cabrio rozšířila trojice metalických laků Emerald Grey (šedá), Starlight Blue (modrá) a Solaris Orange (oranžová). Možnosti individualizace vnějšího vzhledu rozšiřuje volitelná výbava Piano Black, jejíž součástí jsou leskle černé rámečky světlometů, zadních světel a masky chladiče, nahrazující chromované provedení.

Maximální individualizace: MINI Yours Customised

Program MINI Yours Customised posouvá pro značku charakteristické možnosti individualizace na zcela novou úroveň. Zahrnuje prvky výbavy, které si zákazníci mohou sami navrhnout a posléze nechat přesně podle těchto individuálních specifikací na míru vyrobit. Nabídka MINI Yours Customised zahrnuje boční ozdoby, dekorativní obložení interiéru před spolujezdcem, LED prahové lišty a LED dveřní projektory.

Produkty MINI Yours Customised lze vybírat, navrhovat a objednávat prostřednictvím speciálně vytvořeného online obchodu. Zde si zákaznici mohou vybrat mezi různými barvami, vzory, povrchovými strukturami a ikonami, stejně jako přispívat svými vlastními texty a přidávat do designu osobní styl. Tato kreativní interakce mezi výrobcem a zákazníkem umožňuje fanouškům MINI proměnit jejich vozidlo na jedinečný kus, který v sobě nese punc jejich vlastní osobnosti. Individuální prvky výbavy jsou vyráběny pomocí inovativních výrobních postupů, mezi něž patří různé metody 3D tisku a laserové gravírování.

Pohon: větší potěšení z jízdy a hospodárnost, nižší hmotnost

Detailně přepracované motory nabízené pro nové 3dveřové MINI, nové 5dveřové MINI a nové MINI Cabrio zvyšují především potěšení z jízdy. Důsledkem je také až o 5 % nižší spotřeba paliva a hodnoty produkce CO2, stejně jako optimalizace emisí, motory tak dokáží plnit přísné emisní normy budoucnosti. Další úpravy byly aplikovány napříč všemi oblastmi, mezi něž patří blok motoru, technologie MINI TwinPower Turbo, elektronika motoru, mazání, vedení nasávaného vzduchu, chladicí a výfukový systém. Dokonce se podařilo snížit hmotnost hnacích jednotek. Kryty motoru jsou nyní vyrobeny z uhlíkovými vlákny vyztužených plastů (CFRP), takže i ty jsou nyní lehčí. Materiál použitý k jejich výrobě je recyklát uhlíkových vláken, který vzniká při výrobě automobilů BMW i.

Přečtěte si také:  Mercedes‑AMG GT 63 S E PERFORMANCE: plug-in hybrid s 843 koňmi, 1400 Nm. Elektromotor kombinuje s V8

Zážehové 3válce modelů MINI One First a MINI One nyní generují svůj výkon z objemu 1,5 litru. Tím se zvyšuje jejich točivý moment o 10 Nm na 160, respektive 190 Nm. Kromě toho jsou všechny zážehové motory vybaveny přímým vstřikováním paliva s maximálním tlakem zvýšeným z 200 na 350 bar a lopatkami turbodmychadla z tepelně odolného materiálu. Přímé vstřikování paliva common-rail u vznětových motorů zajišťuje, že palivo je do spalovacích prostorů vstřikováno s ještě větší přesností. Za tímto účelem byl maximální vstřikovací tlak 3válcových motorů MINI One D a MINI Cooper D zvýšen na 2200 bar a u 4válcové jednotky MINI Cooper SD na 2500 bar. Nejvýkonnější ze tří vznětových motorů je navíc vybaven dvoustupňovým přeplňováním.

Novinka: 7stupňová dvouspojková převodovka Steptronic, 8stupňová převodovka Steptronic

Alternativou ke standardní šestistupňové manuální převodovce je 7stupňová dvouspojková převodovka Steptronic, která je volitelně v nabídce pro modely MINI One, MINI Cooper, MINI Cooper S a MINI Cooper D. Nový typ převodovky charakterizují velmi rychlé změny převodových stupňů, umožňující mimořádně sportovní zrychlení bez přerušení toku točivého momentu ke kolům. Převodovka je ovládána nově navrženým elektronickým voličem. Pro MINI Cooper S je k dispozici také 7stupňová dvouspojková sportovní převodovka Steptronic. Její součástí jsou rovněž řadicí páčky na volantu pro obzvláště spontánní manuální řazení rychlostních stupňů.

MINI Cooper SD je nyní standardně dodáváno s 8stupňovu převodovkou Steptronic. Tato 8stupňová samočinná převodovka je v segmentu malých vozů unikátní a umožňuje přenášet sílu nejvýkonnějšího vznětového motoru na přední kola mimořádně sportovním a harmonickým způsobem. 8stupňová převodovka Steptronic je také ovládána prostřednictvím elektronického voliče rychlostních stupňů, zatímco 8stupňová sportovní převodovka Steptronic s řadicími páčkami na volantu je k dispozici jako volitelná výbava.

Všechny nové převodovky Steptronic, které jsou pro nové 3dveřové MINI, nové 5dveřové MINI a nové MINI Cabrio k dispozici, dovolují v jízdním režimu MID a GREEN využívat funkci jízdy setrvačností a jsou vybaveny nejnovější generací funkce auto start/stop. Druhá uvedená funkce umí také zohlednit údaje z navigace či MINI kamery vpředu. Je-li vozidlo odpovídajícím způsobem vybaveno, je možné rozpoznat situace, ve kterých je lepší motor nevypínat: například při krátké zastávce před odbočením nebo na kruhovém objezdu, případně když se automobily vpředu opět rozjedou.

Nový multifunkční volant a rádio s barevným 6,5palcovým displejem jako součást standardní výbavy

Nově navržený tříramenný volant v novém 3dveřovém MINI, novém 5dveřovém MINI a novém MINI Cabrio je nyní vybaven multifunkčními tlačítky. Na levém ovládacím panelu je možné aktivovat omezovač rychlosti pro nastavení maximální rychlosti, zatímco ovládání audia a komunikace se nachází na pravé straně. Na přání je k dispozici sportovní kožený volant, MINI Yours sportovní kožený volant a John Cooper Works kožený volant.

Standardní výbava zahrnuje také audiosystém s barevným displejem o úhlopříčce 6,5 palce v centrálním přístroji a připojení mobilního telefonu přes Bluetooth. Kontrolní displej nabízí v kombinaci s na přání dodávaným rádiem MINI Visual Boost a navigačním systémem i funkci dotykového ovládání.

Nové možnosti: příprava pro telefon s bezdrátovým dobíjením, projekce loga MINI

Inovativní volitelná výbava pro nové 3dveřové MINI, nové 5dveřové MINI a nové MINI Cabrio zahrnuje připojení k telefonu s možností bezdrátového dobíjení. Odkládací prostor integrovaný ve středové loketní opěrce obsahuje bezdrátové dobíjení pro mobilní telefony, které tuto funkci podporují. Tato výbava zahrnuje také druhou USB zdířku, umístěnou v přední části středové konzoly.

Přečtěte si také:  Na český trh dorazil facelift modelu SsangYong MUSSO Grand

Na přání dodávaný paket MINI Excitement nyní zahrnuje rovněž projekci loga MINI na straně řidiče. Po odemčení nebo uzamčení vozu se na zem vedle dveří ze světelného zdroje ve zpětném zrcátku promítá nové logo MINI. Je zde zobrazeno po dobu 20 sekund nebo trvale, pokud jsou dveře ponechány otevřené.

MINI Connected: Nabídka digitálních služeb, které jsou v této třídě unikátní

S novými funkcemi MINI Connected nabízí MINI rozmanitou paletu digitálních služeb na prémiové úrovni, které jsou ve třídě malých vozů jedinečné. Nové funkce zahrnují dopravní informace Real Time Traffic Information nebo automatické aktualizace navigačních map prostřednictvím připojení mobilního telefonu, osobní asistent Concierge Service a internetový portál MINI Online, který do vozidla přináší například zpravodajský servis či informace o počasí nebo cenách paliva. Na přání je k dispozici i příprava pro Apple CarPlay.

Nové služby jsou nabízeny ve trojici balíčků. Paket Connected Media obsahuje digitální služby infotainmentu, které mohou být využívány ve spojení s rádiem MINI Visual Boost, zatímco Connected Navigation změní navigační systém MINI v inteligentně propojené informační centrum. Paket Connected Navigation Plus zahrnuje funkce MINI Connected XL.

Osobní asistent mobility MINI Connected nyní řidičům nového 3dveřového MINI, nového 5dveřového MINI a nového MINI Cabrio umožní automaticky propojit automobil a plánování mobility do jejich každodenního digitálního světa. Aplikace MINI Connected pak nabízí konektivitu s digitálními kontaktními body, jako je chytrý telefon nebo chytré hodinky. Například je možné, aby MINI Connected využívalo záznamů v kalendáři a údajů o kontaktech v chytrém telefonu pro plánování trasy a určení ideálního času odjezdu s ohledem na aktuální data o provozu. Funkce Send to Car umožňuje odeslat naplánované trasy do navigačního systému MINI, zatímco Remote Services dovolují řidiči nejen zobrazit umístění vozidla, stav paliva a další detaily o stavu vozidla přímo v jeho digitálním zařízení, ale také aktivovat světelnou houkačku, ventilaci nebo zámky dveří.

Inteligentní připojení MINI probíhá prostřednictvím SIM karty integrované ve vozidle; ta nyní využívá rychlého připojení standardem LTE. Umožňuje také využití služeb MINI Teleservices a Intelligent Emergency Call s automatickou detekcí lokace vozidla a vážnosti nehody.

Mezi služby, které jsou nyní dostupné pro nové 3dveřové MINI, nové 5dveřové MINI a nové MINI Cabrio, poprvé patří i MINI Find Mate. Tato služba využívá „přívěsky“ s funkcí bezdrátového sledování, které mohou být připevněny k často používaným předmětům a cestovním potřebám, jako jsou tašky, kufry, klíčenky nebo batohy. Jejich umístění může být zobrazeno nejen na displeji ve voze, ale také v aplikaci MINI Connected na chytrém telefonu. MINI Find Mate tímto způsobem pomáhá zabránit zapomenutí nebo ztracení věcí.