V pondělí 11. září společnost Mercedes-Benz Vans představila svůj pohled na dopravu ve městech budoucnosti, včetně revolučního konceptu Vision URBANETIC – autonomního a plně elektrického vozidla, které díky své modularitě může libovolně sloužit pro přepravu pasažéru i nákladu.

Vision URBANETIC je zcela novým konceptem mobility a udržitelným způsobem sdílené dopravy ve městech budoucnosti. Koncept disponuje inteligentní, samo-vzdělávací IT infrastrukturou, určenou pro kontinuální analýzu městské dopravní situace. Díky neustálému monitorování nabídky a poptávky po dopravě v reálném čase je optimálním a úsporným řešením pro města, poskytovatele přepravy i samotné cestující. Redukuje hustotu dopravy, ulevuje infrastruktuře městských center a přispívá ke zlepšování kvality městského života.

Základem Vision URBANETIC je autonomní platforma s koly a pohonným systémem, na níž lze libovolně měnit moduly určující jeho použití. Výměna modulu zabere jen několik minut, navíc platforma je v případě potřeby schopna cestovat i bez modulu.

Modul pro přepravu pasažérů, určený primárně pro sdílenou jízdu městem, nabídne prostor až pro 12 cestujících – osm na sezení, čtyři na stání. Ti mohou využít zadní, pohodlnou část poskytující dostatek soukromí, popřípadě přední, prosklenou část, nabízející výhled na okolní prostředí.

Cargo modul naopak nabídne nákladový prostor o 10 m³ a délce 3,7 metrů. Může být horizontálně rozdělený, popřípadě pro náklad nabídnout svou celou výšku a pojmou až 10 EPAL palet.

Část veřejnosti stále vnímá autonomní vozidla s určitou dávkou skepticismu. I proto nabízí Vision URBANETIC nový přístup, který uplatňuje zejména v případě modulu pro přepravu pasažérů. Vozidlo využívá řadu kamer a senzorových systémů pro monitorování svého okolí, se kterým aktivně komunikuje. Pro to využívá svůj velkoformátový displej v přední části karoserie a světelné kontury na bocích, pomocí nichž informuje chodce ve své blízkosti o tom, že jejich přítomnost a pohyb zaznamenalo.

„Vision URBANETIC je zcela novým konceptem mobility pro chytrá města, v nichž bude autonomní řízení zcela běžné, nebo umožněné alespoň v některých jejich oblastech. Díky inteligentnímu konceptu a výměnným modulům pro přepravu pasažérů a nákladu uleví již tak přeplněným městským centrům. Je to víc, než jen vozidlo. Je to součást ekosystému, který vychází vstříc potřebám jeho uživatelů, operátorů i měst samotných. Jeho systém analyzuje přepravní potřeby lidí i zboží a poskytuje svou kapacitu v ten pravý čas. Zatímco během dne přepravuje především pasažéry, dokáže poté změnit svou funkci a posloužit jako dodávka, nebo dokonce jako mobilní základna doručovacích dronů. Uleví tak přeplněným městům, vytvoří prostor pro jejich přestavbu a zlepší kvalitu života v jejich centrech,“ uvádí Volker Mornhinweg, ředitel Mercedes-Benz Vans.