test-2020-plug-in-hybrid-mercedes-benz-a250e- (6)

Mercedes-Benz možná ukončí prodej malé třídy A. Chce se soustředit na větší a luxusnější modely

Od Anina Russová | Zdroj: autocar.co.uk - Foto: Matěj Skalický - 12. 5. 2022 0

Pokud se podíváme do nabídky prémiový automobilek, zjistíme, že většina z nich má v nabídce nějaký menší a takzvaně základní model. Jenomže to vypadá, že někteří prémioví výrobci postupně tyto modely opustí. Například Audi už ohlásilo, že malé modely A1 a Q2 své nástupce nedostanou. A často se mluví o tom, že BMW řeší, co bude s jeho malými předokolkami. Podle nejnovějších informací to vypadá, že podobně přemýšlí i Mercedes-Benz. Osud třídy A je nejistý.

Nastínit to měl dle britského Autocaru přímo šéf automobilky Ola Källenius a to na akci pořádanou Financial Times s názvem Future of the Car Summit. Ne snad, že by narovinu řekl, že třída A z nabídky vypadne, ale potvrdil určitá jednání. „Více si řekneme až příští týden, ale naším cílem není být konkurencí pro velkovýrobce. To není to, co značka Mercedes-Benz znamená. Pokud jde o naše produktové portfolio, doporučujeme zůstat na příjmu. Řeknu jen, že se raději díváme nahoru než dolů,“ řekl Källenius v rámci akce.

Přečtěte si také:  Test plug-in hybridu Mercedes-Benz A 250e (2020)

Rozklíčovat tato slova není těžké. V prvé řadě se nejspíš velmi brzy dozvíme víc. V druhé řadě je potřeba pamatovat na to, že automobilka v rámci řešení čipové krize už dříve upřednostnila dražší a luxusnější modely právě třeba před třídou A. A to je ono „dívání se nahoru“, tedy směrem k větším, luxusnějším a pro značku důležitějším modelům, na nichž je větší marže. Těch tak pro zisk nemusí prodat tolik.

To ostatně sám Källenius potvrdil, když řekl: „Ještě před problémy s dodávkami jsme dali jasně najevo, že naší strategií není honba za objemem, ale za hodnotou pro naše zákazníky a společnost jako takovou.“

Přečtěte si také:  Rolls-Royce Wraith a Dawn už nelze objednat. Poslední auta budou dodána v roce 2023

Faktu, že „Áčko“ to má možná spočítané, nahrává i konec jeho prodejů na kanadském a americkém trhu. Prodeje třídy A by měly směřovat podle některých odhadů na SUV s označením GLA.