Mercedes-Benz 190 E 2.5 Evolution II slaví 25 leté výročí – video

Autor: Anina Russová -   10. 3. 2015


Tento měsíc zastínil právě probíhající ženevský autosalon prakticky jakékoliv jiné automobilové události, ale my jednu nemůžeme nechat zapadnout do zapomnění… Legendární Mercedes-Benz 190 E 2.5 Evolution II totiž právě tento měsíc slaví 25. narozeniny a to, jak se určitě shodneme, za zmínku jistě stojí.

Tuhle oslavu si nenechala ujít ani sama automobilka Mercedes-Benz a připravila si takový malý srovnávací test, ve kterém proti sobě postavila vrchol tehdejší nabídky, homologační speciál 190 E 2.5 Evolution II. Ten byl představen v roce 1990 taktéž na autosalonu v Ženevě a doslova vyrazil dech. Pod kapotou hlasitě hřmí řadový čtyřválec o objemu 2.5 litru s výkonu 235 koní.

Už před 25 lety zvládal zrychlení z 0 na 100 km/h za 7.1 sekundy a maximální rychlost byla 250 km/h. Automobilka tímto vozem odpovídala na konkurenční BMW M3 E30 a tohohle krasavce v závodním provedení také představila v sérii okruhových závodů DTM, kde sklízel jeden úspěch za druhým. A právě chuť Mercedesu závodit byl důvod, proč podle pravidel FIA museli závodní vůz představit i v sériové variantě. Vyrobeno jich bylo jen několik set kusů a proto jde dnes o opravdový sběratelský kus, jehož cena se šplhá k pár milionům.

Tak trochu vedlejší roli si v dnešním videu zahrál také aktuální generace Mercedesu-Benz C 350 e. Tomu pod kapotou bije plug-in hybridní srdce o výkonu 275 koní a točivém momentu 600 Nm. Oproti svému staršímu kolegovi je doslova nabitý technologiemi, mezi nimiž nechybí automatická sedmistupňová převodovka 7G-Tronic, pneumatické odpružení a mnoho dalšího.

No, ale co si budeme povídat. Stejně všichni necháme oči na klasickém, dnes už youngtimeru v podobě 190 E Evolution II, že? Takže vše nejlepší!

Štítky: , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *