Mercedes-AMG zahájil dodávky supersportovního One. Mezi zákazníky jsou celebrity i jezdci F1

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Mercedes-AMG -  17. 1. 2023


Je to dlouhých pět let, co divize AMG značky Mercedes-Benz představila koncept Project One, ale teprve před několika málo dny byl první produkční vůz hotov a míří ke svému majiteli. Kdo konkrétně to je automobilka neprozradila, ale mezi zákazníky, kteří na svůj vůz čekají, jsou velmi zajímavá jména.

Hypersport AMG One rozhodně patří mezi to nejzajímavější, co letos uvidíme. Vždyť pohonnou jednotkou je šestiválec o objemu 1,6 litru, který má svůj původ v závodních speciálech F1. Ten doprovází čtveřice elektromotorů. Inženýři to neměli jednoduché, protože spalovací jednotka ve vozech F1 standardně i na volnoběh točí 5000 otáček za minutu. Ovšem pro AMG One jej přeinstalovali tak, aby točil při volnoběhu točil 1200 otáček za minutu. Má to ale háček. Kvůli této velké úpravě musí být spalovací motor každých 50 000 kilometrů takřka rozebrán a celý znovu seřízen. Nicméně je otázkou, jestli některý ze zákazníků takový počet kilometrů vůbec kdy najede.

Jde totiž o velmi exkluzivní zboží, kterého bude vyrobeno jen 275 kusů. Jak asi čekáte, samozřejmě je vyprodáno. A mezi zákazníky jsou prý velmi zajímavá jména. Závaznou objednávku podepsal třeba Lewis Hamilton, Nico Rosberg nebo David Coulthard. První jmenovaný prý dokonce objednal hned dvě auta, přičemž jedno by rád věnoval svému otci. AMG One se ale má objevit i v garáži realitního magnáta Manny Khoshbina, herce Marka Wahlberga nebo miliardáře a bývalé tenisové hvězdy Iona Țiriaca.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *