Už zhruba půl roku se potichu šeptá o silnější, ultimativnější verzi britské hypersportu, McLarenu P1. Konkurent pro Ferrari FXX K je tu! K oficiálnímu představení dojde za pár dní na autosalonu v Ženevě.

Automobil nazvaný P1 GTR se konečně odhaluje ve svém sériovém provedení. No, sériovém… Jak vidíte na první pohled, automobil je hodně okruhově zaměřený, on vlastně taky může pouze na okruhy. Ale zároveň do závodů nesmí. Tahle drahá hračka se tak stává víkendovou záležitostí, kterou však využijete pouze na pronajatém (nebo vlastním… 🙂 ) okruhu.

Pojďme se podívat na změny, které verze GTR dostává. Oproti standartní P1 se okruhová verze GTR liší v mnoha ohledech. Karbonové doplňky karoserie jsou tu pro zlepšení aerodynamiky, proti výchozí P1 se auto chlubí o 10% vyšším přítlakem. Mohutné zadní křídlo je umístěno 400 mm nad zádí karoserie, což je o 100 mm více než v případě P1. Rozchod předních kol je o 80 milimetrů širší, auto je také celkově o 50 mm nižší. Hliníková kola s centrální maticí mají rozměr 19″ a pneumatiky dodalo Pirelli. Samozřejmě se také šetřilo na váze. Novinka má benefit 50 kg nižší hmotnosti. Byť se na to první seznámení může zdát jako málo, je potřeba si uvědomit, že už standartní P1 je model, kde se na váhu extrémně myslelo (nelakovaný karbon, tenčí skla…). Boční skleněná okna nahradil polykarbonát, skleněné střešní panely pak nahradily karbonové. Naopak čelní sklo tlusté jen 3,2 mm zůstalo zachováno. Hmotnost P1 GTR pomohl snížit i výfukový systém ze slitiny titanu a niklu.

V útrobách P1 GTR tluče stejné srdce, tedy 3,8 l osmiválce twinturbo, který je doplněn o elektromotor. Ve srovnání s P1 ale došlo k nárůstu výkonu. Kombinovaný výkon obou jednotek činí rovných 1 000 koní (736 kW).

Ještě zpět k využití automobilu. Automobilka na to samozřejmě myslela a sama se ujme pořádání akcí pro tyto vozy. Naplánováno je zatím testování v britském Silverstone, následováno jízdami na španělském Circuit de Catalunya. Vše má řád, který má za úkol z majitelů vycvičit pořádné jezdce, začínat se například bude na závodním simulátoru a nějak chvíli bude trvat, než se do svého auta budete moct posadit. Cenu asi ani vědět nechceme 🙂

Přečtěte si také:  Užíval si jízdu po okruhu, ale nechal si telefon v kapse. Ten ale při jízdě 4x volal na policii

Comments are closed.