Test BMW M3 Competition Touring (2023)

Máte v autě rádio? V některých případech se nevyhnete speciálnímu placení koncesionářského poplatku

Autor: Anina Russová - Zdroj: Český rozhlas, Česká televize - Foto: Pavel Srp - 3. 10. 2023


Velkým tématem poslední doby je chystané zvýšení koncesionářských poplatků za rozhlas a televizi. To proběhne od roku 2025, kdy bude poplatek za televizi zvýšen o 25 korun na 160 Kč měsíčně a rozhlasový vzroste o 10 Kč na 55 Kč za měsíc. Poplatky se ale netýkají jen televizí a rádií v domácnostech, ale i v autech.

Nejjednodušší to mají rodiny. Ty totiž platí poplatek jeden za celou domácnost, do čehož se počítá i rodinný vozový park. Je tedy jedno, kolik máte aut, poplatek vždy platíte za domácnost pouze jednou za televizi a jednou za rádio.

Ovšem podnikatelé a firmy to mají jinak. V tuto chvíli platí, že 135 Kč měsíčně za televizi a 45 Kč měsíčně za rádio musí platit za každý přístroj, který mají. A pozor, platí to i pro auta! Pokud je auto vedené na IČO nebo firmu, jste povinni za něj odvádět oba poplatky. Ve chvíli, kdy takových aut máte víc, je nutné platit za každé rádio, respektive za každé auto. „Poplatek za autorádio platí zaměstnavatel i v případě, že předal zaměstnanci auto bez rádia a pracovník si déle, než měsíc pouští přijímač svůj ve firemním autě,“ vysvětlila před časem Českému rozhlasu tehdejší ředitelka oddělení rozhlasových poplatků Dana Francová.

Zeptali jsme se ale přímo na infolince zřízené pro televizní poplatky České televize, jak je to s auty, která jsou schopna přijímat televizní vysílání. U řady novějších aut, byť z dražší cenové kategorie, je to dnes běžné. Bylo nám ale řečeno, že za ty se v tuto chvíli neplatí, protože rozhodujícím faktorem není možnost přijímat televizní signál, ale vlastnictví fyzické televize.

Toto jsou ale pravidla platná v tuto chvíli a nejspíš až do roku 2025. Od ledna tohoto roku by se měla změnit, což přinese nejen zvýšení poplatků, ale možná také osvobození pro OSVČ a řadu dalších změn. Jak nám ale na oddělení poplatků Českého rozhlasu bylo řečeno, to je ještě daleko a je otázkou, v jaké podobě změny zákona o poplatcích projdou.

Štítky: , , , , ,

15 názorů na “Máte v autě rádio? V některých případech se nevyhnete speciálnímu placení koncesionářského poplatku”

  1. Ano veřejnoprávní rádia i televize zakódovat. Sledovat až po zaplacení koncesionářského poplatku. V čem je proboha problém? Že by to byly zase lehce nabyté peníze?

  2. Zdravím. Nebejt komunistů tak tam ani nemaj co dát. Vše co vysílají od pondělí do neděle stále opakují. V rádiu jsou taktéž stejné písničky furt dokola a přitom jich je tolik, některé slyšíte jednou za rok a jiné několikrát za den.

  3. V tom případě chci okamžitě o státu výživné na děti. Sice je nemám, ALE MÁM ČÍM. Takže šup šup… a pěkně i s penále za nezaplacené roky :)

  4. Stanislav Vojta

    V roce 1979 jsem koupil auto, dal jsem si do něj rádio a musel jsem za něj platit poplatek, protože to policajti kontrolovali. Někdy za za dva či tři roky ten poplatek zrušili.

  5. Celá myšlenka koncesionářských poplatků je zvrácená. Zvláště pak v době kapitalismu a demokracie. Nikdo by mě neměl nutit platit POPLATKY za něco co nepoužívám, nevyužívám. Od toho jsou DANĚ, ne POPLATKY. A pokud někomu vadí, že se omylem zadarmo podívám na jeho televizi, tak ať si to zakóduje po vzoru jiných televizí a je to. To je fér.
    Ale platit jen za přijímač? A pokud bych měl vycházet z předpokladu, že každý občan si platí poplatky, pak by firmy platit neměly, protože ti lidé co tu službu využívají ji už mají zaplacenou a je jedno kolik přístrojů vlastní.

    1. Já jen čekám, podle stejné logiky, kdy nás (chlapy) zavřou za znásilnění… máme přece čím…

  6. Ono je to celé postavené na hlavu. Počúvať budem len jeden prístroj ale platiť za dva, tri?

  7. Schaukelpferd von Buchenholz

    „Poplatek za autorádio platí zaměstnavatel i v případě, že předal zaměstnanci auto bez rádia a pracovník si déle, než měsíc pouští přijímač svůj ve firemním autě,“

    Tohle vymýšlejí nějaké zfetované biologické entity, nebo nepovedená umělá inteligence?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru