2024-tesla_model_3-facelift

Máte poslední možnost koupit levnou Teslu Model 3, brzy zdraží. Důvod je jednoduchý

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Tesla, ČTK - Foto: Tesla - 18. 6. 2024


Už několik dnů rezonuje automobilovým průmyslem rozhodnutí EU zavést speciální cla na elektromobily z Číny. Tento krok má pomoci evropským automobilkám k tomu, aby je čínští výrobci kvůli příliš nízkým cenám nepřeválcovali. Jenže se ukazuje, že to možná tak dobrý tah nebude. Dokonce se proti němu ozvaly některé evropské automobilky s tím, že se bojí následné reakce Číny, tedy jednoho z jejich nejdůležitějších trhů. EU k tomu ale dodala, že je možné, že se vyššího cla dočká také americká Tesla. A její reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

Americký výrobce je dobře znám tím, že svá auta nacenil až neuvěřitelně výhodně. To samozřejmě znamenalo raketový nárůst prodejů a vrásky na čelech ostatních výrobců. Tesle se však nápad EU se zavedením cel na čínská auta moc nelíbí. Na svém webu oznámila, že od 1. července kvůli tomuto nařízení v Evropě zdraží nejmenší vůz z nabídky, tedy Model 3, který se vyrábí v Číně. Případné zájemce vyzvala, aby s nákupem nečekali a objednali auto co nejdřív. Automobilka zatím neuvedla, o kolik ceny navýší. 

Na informaci o clech už reagují i někteří čínští výrobci. „Například značka Chery očekává, že do konce roku zahájí výrobu elektromobilů v nedávno zakoupené továrně v Barceloně, řekl na tiskové konferenci prezident evropské divize Chery Auto Charlie Zhang. Závod sice nebude dostatečně velký, aby splnil střednědobé a dlouhodobé plány pro Evropu, pomůže ale zmírnit dopady zavedených cel. Automobilka také zvažuje možnosti výstavby druhého závodu, dodal Zhang, další podrobnosti ale odmítl uvést,“ popsala ČTK.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru