Vánoční svátky jsou v řadě domácností spjaty s alkoholem, ale zároveň s rodinnými a přátelskými návštěvami. Problém je, že alkohol a přesun autem za rodinou nebo kamarády, nejde dobře dohromady. Jak ukazují statistiky České kanceláře pojistitelů (ČKP), největší problém s alkoholem a následnými nehodami mají řidiči typicky a tradičně v oblastech jihozápadní Moravy a západu Čech, zejména z Plzeňska.
„V letech 2022 až 2024 došlo celkem ke 279 301 nehodám, které vyšetřovala policie. Z tohoto počtu za 14 355 nehodami (5,14 % z celkového počtu) stál alkohol. Tyto nehody pod vlivem alkoholu bohužel dále způsobily 5 588 lehkých zranění, 396 těžkých zranění a u 39 dopravních nehod zaviněných vlivem alkoholu došlo bohužel také k úmrtí,“ uvádí Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP. U všech dopravních nehod vychází, že přibližně každá pátá nehoda šetřená PČR (21 % ze všech nehod) končí zraněním nebo úmrtím účastníka dopravní nehody. U nehod s alkoholem je riziko zranění a úmrtí proti ostatním nehodám přibližně dvojnásobné, když zranění nebo úmrtí zahrnuje až 42 % nehod pod vlivem alkoholu. „Podíl nehod pod vlivem alkoholu za samotný rok 2024 dosahuje úrovně 5,1 %, což představuje nižší hodnotu proti roku 2022 s 5,4% podílem, ale vůči úrovni roku 2023 s 4,9% podílem nehod pod vlivem alkoholu došlo naopak k dílčímu nárůstu,“ upřesňuje statistiky Petr Jedlička.
Pokuty nejsou nízké
Každý, kdo jen pomyslí na jízdu pod vlivem alkoholu, by si měl zároveň uvědomit dvě věci. Velmi snadno může někoho (včetně sebe) zabít, ale i když náhodou ne, může to mít velmi drahé. Po novelizaci bodového systému platí, že jakmile řidič „nadýchá“ a alkohol se potvrdí i při následném odběru krve, dočká se pokuty v rozmezí od 7000 Kč do 25 000 Kč. K tomu mu bude přičteno šest trestných bodů (nad 0,3 promile) a zákaz řízení na šest až 18 měsíců.
I když nepila alkohol, přišla o řidičák. Nedala si pozor na to, co jedla
Uvědomit by si to měli hlavně řidiči z míst, která mají statisticky nejvyšší výskyt nehod pod vlivem alkoholu. Tradičně jde o oblast jihozápadní Moravy a západu Čech, zejména Plzeňska. Konkrétně v okrese Břeclav nastává každá osmá vzniklá nehoda pod vlivem alkoholu, zatímco v celorepublikovém průměru vzniká z důvodu požití alkoholu „pouze“ každá dvacátá nehoda. ČKP vidí velké riziko nehod opilých řidičů také v okrese Klatovy, Plzeň – Sever, Znojmo, Hodonín, Blansko a Jindřichův Hradec, kde je podíl těchto nehod až 9 %.
S nehodou s účastí opilého řidiče se ale snadno setkáte také v Jindřichově Hradci, kde z celkového počtu 1457 nehod vzniklo 134 pod vlivem alkoholu (9,2 %). Statistika zahrnuje ale například i České Budějovice, kde z celkového počtu 4275 nehod vzniklo 351 nehod pod vlivem alkoholu (8,2 %).
Policisté pravidelně řidičům připomínají, že i zbytkový alkohol je pořád alkohol. A nemají pro něj absolutně žádné pochopení. „Zatímco přímo po skleničce jde řídit jen málokdo, ráno po večírku usedne za volant spousta lidí a ani si neuvědomí, že mohou být pro sebe i okolí nebezpečím. Pro policii je to přitom alkohol jako alkohol. Nerozlišuje mezi zbytkovým a „čerstvým“. Pro takzvaný zbytkový alkohol je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce. Může mít i hladinu dosahující až jednoho promile, a přitom si myslet, že už je v pořádku,“ popsala krajská policejní tisková mluvčí Michaela Richterová.