porsche_taycan-dalnice-bezpecna_vzdalenost

Loudání za volantem a zbytečně pomalá jízda jsou stejně nebezpečné jako příliš vysoká rychlost

Autor: Anina Russová - Zdroj: Platforma Vize 0 - Foto: Pavel Srp - 29. 10. 2023


Velmi často se ze strany policie, ale třeba i ministerstva dopravy mluví o tom, že řidiči jezdí příliš rychle. Tomu odpovídají i policejní dopravní akce, které se zaměřují právě mimo jiné na dodržování předepsaných rychlostí. Každá mince má ale dvě strany. Řada řidičů totiž nemá problém s vysokou rychlostí, ale spíše s tou příliš nízkou. A i ta je velmi nebezpečná.

Ostatně, na příliš nízkou rychlost pamatuje také zákon. Ten totiž říká: „Řidič nesmí omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.“ Je sice pochopitelné, že někteří raději jedou pomaleji, znají své limity a schopnosti, ale pojem pomaleji musí mít své hranice.

„Za bezdůvodně pomalou jízdu je naopak třeba považovat takovou jízdu, která není odůvodněna aktuální provozní situací, vlastnostmi řidiče, jeho vozidla či přepravovaného nákladu. Například se rozhlížíme po krajině, telefonujeme, díváme se do mapy.  Zvolené tempo jízdy by nemělo omezovat a často dokonce ohrožovat ostatní,“ vysvětluje Roman Budský z platformy Vize 0.

Je potřeba si uvědomit, že stejně, jako vysoká rychlost, i ta pomalá je nebezpečná. A navíc může nepřímo způsobit dopravní nehodu. V delších úsecích, kde nelze z jakýchkoliv důvodů předjíždět, se za ním hromadí zbytečně pomalu jedoucí vozidla, jejichž řidiči tím mohou být frustrováni. Někteří z nich pomalému kolegovi s gustem projeví svou nelibost – těsnou jízdou za zadkem jeho vozu, problikáváním, troubením, gestikulacemi… a nejednou se dokonce odhodlají k riskantnímu předjetí.

Pomalá jízda není ale jen doménou nevyježděných řidičů nebo seniorů. Těmto dvěma kategoriím odborníci doporučují, aby vyjížděly do provozu, pokud možno mimo časy dopravní špičky.  „Pak jsou ovšem ti, kdo za jízdy telefonují, kochají se okolní přírodou… anebo také čumilové, co výrazně zpomalí, aby mohli pozorovat dění na místě dopravní nehody nebo probíhajících stavebních prací. To už může být vůči ostatním motoristům nejen bezohledné, ale také nebezpečné,“ doplnil Roman Budský. A pro doplnění, za zbytečně pomalou jízdu je možné od policie dostat na místě pokutu do 2000 Kč, ve správním řízení do 2500 Kč.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru