2021-solarni_elektromobil-Lightyear _One-Bridgestone

Už koncem letošního roku bude zahájen prodej prvního solárně napájeného elektromobilu s dlouhým dojezdem Lightyear One. Pneumatiky na něj bude dodávat společnost Bridgestone, která spolupracovala na vývoji.

Nedávný výzkum společnosti Bridgestone ukázal, že 50 procent evropských řidičů zvažuje nákup elektromobilu, ale 37 procent je v tomto ohledu stále skeptických, protože se obávají nedostatečné hospodárnosti a omezeného dojezdu.

Lightyear One nabízí pro tyto obavy přímočaré řešení v podobě neslýchaného dojezdu 725 km. V porovnání s alternativními elektromobily na současném trhu je jeho energetická hospodárnost až třikrát vyšší. Vozidlo se nabíjí přímo sluneční energií prostřednictvím velkého fotovoltaického panelu na střeše. Tím se minimalizují emise CO2, maximalizuje hospodárnost a uživatel nemusí své vozidlo tak často nabíjet.

Přečtěte si také:  Už za 5 let mají být elektromobily levnější než auta se spalovacími motory

Společnost Lightyear posunula hranice aktuálních technologií a dosáhla neuvěřitelných provozních vlastností. Výsledné vozidlo se může pochlubit nejnižším součinitelem aerodynamického odporu vzduchu mezi sériově vyráběnými automobily díky významným vylepšením v mnoha různých oblastech konstrukce vozu. Společnost Lightyear hledala další možnosti pro vylepšení jedinečných provozních vlastností a zvýšení hospodárnosti. Od pneumatik proto požadovala velmi nízký valivý odpor a hmotnost, aby se minimalizovala spotřeba elektrické energie z akumulátorů, maximalizoval dojezd na jedno nabití a omezil vliv na životní prostředí.

Společnost Bridgestone vyvinula pro vůz Lightyear One pneumatiky Turanza Eco specifické konstrukce, a poprvé přitom zkombinovala své revoluční technologie ENLITEN a ologic. Tyto technologie snižují hmotnost pneumatiky i spotřebu surovin v celém procesu jejich výroby. Inovativní dezén, větší průměr, vyšší tlak v pneumatikách a štíhlá konstrukce stojí za výrazným snížením valivého odporu.

Přečtěte si také:  CUPRA Born absolvuje finální zimní testy v blízkosti severního polárního kruhu

Velmi nízký valivý odpor pneumatik také znamená, že Lightyear One může používat lehčí sadu akumulátorů. Pneumatiky Turanza Eco prodlužují dojezd v porovnání s alternativními pneumatikami Bridgestone pro elektromobily v míře, která je ekvivalentem snížení hmotnosti vozidla o více než 90 kg. Nová technologie míchání směsi kromě toho zlepšila rozptýlení siliky v pneumatice. Hmotnost sady pneumatik pro jedno vozidlo se snížila o 3,6 kg (cca 10 %). K prodloužení dojezdu a zvýšení hospodárnosti navíc došlo bez kompromisů z hlediska životnosti a adheze.

Poprvé budou mít pneumatiky Turanza Eco na svých bočnicích nové označení Bridgestone EV. Označení Bridgestone EV se bude používat pro pneumatiky, které jsou vyrobeny s ohledem na požadavky elektromobilů, a zákazníkům potvrzuje, že pneumatiky absolvovaly přísné testování, aby mohly být schváleny automobilovými výrobci. Tyto pneumatiky proto umožňují ještě lépe využívat jedinečné vlastnosti a přednosti elektromobilů a současně splňují požadavky automobilových výrobců na dojezd, ovladatelnost vozidla a životnost.

Bridgestone také využil svou technologii virtuálního vývoje pneumatik, která umožňuje sestavovat precizní modely provozních vlastností pneumatiky bez nutnosti její fyzické výroby a testování. Jen při testování v reálném silničním provozu se tím ušetří až 40 000 ujetých kilometrů. Technologie může také zkrátit dobu vývoje až o 50 procent.

2021-solarni_elektromobil-Lightyear-_One-Bridgestone-pneu

Základy pro vznik vozu Lightyear One byly položeny v rámci soutěží Bridgestone World Solar Challenge. Soutěž, jejíž trasa o délce 3000 km vede napříč australským vnitrozemím, posouvá limity technických inovací a mobility se solárním napájením. Bridgestone již osm let spolupracuje s technickou univerzitou v Eindhovenu a s lidmi, kteří stojí za společností Lightyear. Solar Team Eindhoven, z něhož vzešla společnost Lightyear, zvítězil v kategorii Cruiser Cup soutěže Bridgestone World Solar Challenge čtyřikrát v řadě, v letech 2016 až 2019.

Emilio Tiberio, provozní a technický ředitel společnosti Bridgestone EMIA, vysvětluje důvody spolupráce: „Společnost Lightyear na nás udělala silný dojem svým přístupem k trvale udržitelné mobilitě od prvního okamžiku, kdy jsme její tým viděli v soutěži Bridgestone World Solar Challenge. Proto jsme nadšeni, že se můžeme podílet na realizaci projektu Lightyear One. Bridgestone se zavázal, že do roku 2030 sníží emise CO2 o 50 % a do roku 2050 bude používat 100 % trvale udržitelných materiálů. Strategická partnerství jsou pro dosažení těchto cílů zásadní.“

Přečtěte si také:  V Austrálii zavedou daň na jízdu z baterie. Elektromobily i plug-in hybridy ji budou platit podle ujetých kilometrů

Lex Hoefsloot, generální ředitel společnosti Lightyear, k tomu dodává: „Ze spolupráce společností Bridgestone a Lightyear máme mimořádnou radost, protože obě společnosti sdílejí vizi budoucí trvale udržitelné mobility. Svět již prochází nevídanými změnami a stojí před velkými výzvami. Díky inovacím a nejmodernějším technologiím se můžeme společně chopit příležitostí a vytvořit trvale udržitelnější svět.“

Přidat komentář