mercedes-amg-a-35-klic-od-auta

Lidé letos kupují auta na splátky častěji než loni. Financování aut má největší objem mimobankovního financování

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: ČLFA - Foto: Pavel Srp - 12. 11. 2023


Celkový objem poskytnutého financování členskými společnostmi České leasingové a finanční asociace (ČLFA) překonal za tři čtvrtletí letošního roku 143 miliard korun. Meziročně tak zájem o financování z řad spotřebitelů i firemní klientely vzrostl o 11 %. Pokud se podaří udržet vysokou dynamiku financování dopravních prostředků (zejména osobních a užitkových vozidel), které jsou hlavním tahounem letošního růstu, mohl by celkový objem financování za letošní rok dosáhnout 180 miliard Kč.

Na pořízení osobních vozů poskytli členové ČLFA za prvních devět měsíců letošního roku 43 miliard Kč, což znamená meziroční růst o 29 %. Podíl vozů financovaných členy ČLFA na všech nově registrovaných osobních vozidlech činí 30 %.

Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli členové ČLFA za první tři čtvrtletí financování v objemu 121 miliard Kč (meziročně +12 %). Na financování zboží a služeb pro spotřebitele připadá zbylých 22 miliard Kč, meziročně o 6 % více.

„Finanční instituce se snaží o maximální zachování dostupnosti financování i přesto, že klíčové sazby centrální banky jsou nezvykle vysoké. I když se nám pravděpodobně nepodaří překonat objemy z rekordního roku 2007, jsou dosavadní výsledky nad očekávání dobré. Zatímco ekonomika stále nenastartovala růst a nedosahujeme hodnot HDP před covidem, obchody členských společností ČLFA jsou za tři čtvrtletí letošního roku prakticky na úrovni celého roku 2019,“ uvedla Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA.

Dvě třetiny leasingovek vnímá zvýšený zájem o elektromobily, letos už potřetí překonaly nafťáky

Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly mimobankovní finanční společnosti sdružené v ČLFA za tři čtvrtletí letošního roku 67 miliard korun (meziročně +22 %). Z toho 43 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel (+29 %). Díky financování členskými společnostmi ČLFA bylo zakoupeno 49 483 nových osobních vozidel. Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do září 2023 financování v objemu necelých 24 miliard korun, meziročně o 0,6 % více. Ke konci září 2023 spravovaly členské společnosti ČLFA přes jeden milion aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 289 miliard korun (+6,2 %).

Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností ČR (AFS ČR), byly postoupeny pohledávky za celkem 211 miliard Kč (-0,8 %).

Česká leasingová a finanční asociace sdružuje 37 členských společností ze sektoru mimobankovního financování. V oblasti podnikatelského financování reprezentují více než 86 % trhu,
u spotřebitelského financování je to 86 % trhu. U factoringu dokonce 97 % trhu.

Rozložení prostředků poskytnutých členy ČLFA za tři čtvrtletí roku 2023 podle účelu

 

 

celkový objem v mld. Kč
(tři čtvrtletí 2023)

celkový objem v mld. Kč
(tři čtvrtletí 2022)

změna v %

 

 

financování podnikatelských investic a provozu

(finanční a operativní leasing,

podnikatelské úvěry, leasing nemovitostí, factoring)

120,97108,19+11,8 %
 

financování domácností

(spotřebitelské úvěry,

spotřebitelský leasing)

22,10

20,95

+5,5 %

Celkem

143,07

129,14

+10,8 %


TIP: Hledáte nové auto na operativní leasing? Podívejte se na ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky operativního leasingu!


Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru