2022-Lexus_Electrified_Sport_Concept- (4)

Lexus představuje v Goodwoodu Electrified Sport Concept,který z 0 na stovku zrychlí asi za dvě sekundy

Od Josef Pelikán | Zdroj a foto: Lexus - Tisková zpráva - 25. 6. 2022


Na Festivalu rychlosti v Goodwoodu se v evropské premiéře představí koncepční model Lexus Electrified Sport Concept. Je vizí čistě elektrického vysoce výkonného sportovního vozu a současně naznačuje možnou budoucnost elektromobilů s bateriovým pohonem. Některé prvky tohoto vozu dávají vzpomenout na oslavovaný a mimořádně raritní model Lexus LFA.

Festival rychlosti v Goodwoodu se koná v Goodwood House v britském hrabství West Sussex. Lexus Electrified Sport Concept je atraktivním lákadlem speciální prezentace Electric Avenue vyhrazené pro bezemisní elektromobily.

Přečtěte si také:  LADA představila první elektromobil. Stojí na základech starého kombíku Dacia Logan MCV

Zatímco ručně sestavovaný supercar minulé dekády charakterizoval především výkonný a akusticky strhující agregát V10 s atmosférickým plněním, Lexus Electrified Sport Concept nahlíží do nové éry sportovních modelů, které plně využívají designovou svobodu, výkon a skvělé ovládání vyplývající z čistě elektrického pohonu.

Lexus očekává, že sériová verze konceptu by měla akcelerovat na 100 km/h v čase jen mírně přes dvě sekundy, přičemž nová polovodičová bateriová technologie, o jejímž nasazení se uvažuje, by měla nabídnout dojezd přes 700 km.

Představí se také SUV RZ 450e nebo crossover UX 300e

Zatímco koncepční model Lexus Electrified Sport Concept hledí vstříc budoucnosti, ve speciální prezentaci Electric Avenue se na festivalu představují i další elektromobily Lexus, nově odhalené SUV střední třídy RZ 450e nebo kompaktní crossover UX 300e.

Přečtěte si také:  Řidič se rozhodl skočit v Los Angeles na běžné silnici s Teslou z půjčovny. Dopadlo to tak, jak se dalo čekat

Zbrusu nové RZ 450e bylo uvedeno ve světové premiéře letos v dubnu, a ještě v letošním roce se začne prodávat v Evropě. Luxusní SUV je prvním elektromobilem Lexus, jenž byl od základu vyvíjen jako nový vůz.

Využívá novou architekturu elektromobilů Lexus, jejíž součástí je vyhrazená platforma pro elektromobily, zajišťující vysokou tuhost karoserie a nízké těžiště – kvality přispívající k pohodlí, ovladatelnosti a sebejistotě, které jsou základem typického jízdního projevu Lexus. Platforma zároveň zajišťuje dlouhý rozvor stojící za velkoryse prostornou kabinou. Výkonná lithium-iontová baterie je kompletně zabudována do podvozku pod podlahou kabiny. Díky propracovanému řízení bateriového pohonu je zaručeno dlouhodobé zachování jeho výkonových parametrů.

UX 300e je čistě elektrickou verzí kompaktního SUV řady Lexus UX. Model uvedený v roce 2020 byl průkopníkem strategie Lexus Electrified, spojující bezemisní výkon, řemeslné zpracování takumi, kvalitu a kultivovanost, tedy vlastnosti, které jsou charakteristickým znakem vozů Lexus.

Přečtěte si také:  Hyundai IONIQ 5 dostává digitální zrcátka, adaptivní tlumiče a větší baterii s vylepšeným teplotním managementem

Elektrický pohon používá lithium-iontovou baterii pod podlahou vozidla s pozitivním dopadem na nízké těžiště. Elektrický pohon nabízí maximální výkon 204 k/150 kW a dojezd až 315 km (v kombinovaném cyklu podle WLTP).