Lexus odhalil nové koncepční vodíkové vozidlo pro jízdu s prakticky nulovými emisemi v kombinaci s extrémními terénními schopnostmi. Jeho název zní zkráceně ROV, tedy Recreational Off-highway Vehicle, v překladu rekreační vozidlo pro jízdy mimo zpevněné cesty.

Návrháři model koncipovali jako vůz skvěle zapadající do přírodního prostředí. Do konceptu se promítají všechny tradiční charakteristické znaky terénních vozidel, ať už se jedná o přiznané prvky zavěšení kol, ochrannou klec, nebo robustní terénní pneumatiky pro zdolávání bahnitých cest. Rozměry vozidla jsou 3120 mm (délka), 1725 mm (šířka), 1800 mm (výška).

Přečtěte si také:  Polaris rozšiřuje off-roadové možnosti novými a vylepšenými stroji napříč celou modelovou řadou pro rok 2022

Karoserie nabízí potřebnou ochranu pasažérů při začlenění kultovní masky chladiče Lexus a zachování dlouhého zdvihu soustavy zavěšení předních kol. Přední blatníky byly dále pojaty tak, aby zajistily ochranu při nečekaném střetu se skrytými balvany a nánosy bahna.

Zakrytování soustavy zavěšení, propojené se zásobníkem na vodík v zadní části vozidla, chrání funkční součásti a zdaleka hlásá odolnost, typicky spojovanou s vozy SUV značky Lexus. Propracovaný temně bronzový lak jde ruku v ruce s lehkou karoserií a prvky odpružení, navrženými tak, aby zajistily pohodlí i zábavu při jízdě v terénu. Nejnovější variantu designového jazyka Lexus zprostředkuje motiv písmene ‚L‘ na předních i zadních světlech a písmenné označení LEXUS na zádi vozu.

Lexus_ROV_Kenshiki-side_by_side-vodik- (7)

V souladu s koncepcí Tazuna je v kabině použit jednoduchý ukazatel, který srozumitelně předává aktuálně potřebné informace, zatímco se řidič koncentruje na ovládání vozidla.

Zhmotnění kvality a řemeslného zpracování Lexus

Exteriér i kabina nového koncepčního modelu je praktickou ukázkou mimořádné kvality dílenského zpracování Lexus, u rekreačního vozidla tohoto druhu nevídaného. Z luxusních detailů jmenujme volant obšitý kůží a vymodelovanou hlavici řadicí páky nebo sedadla s prvky odpružení, které vyhlazují nerovnosti na cestě. Samotná sedadla jsou čalouněna odolnou syntetickou kůží. První vodíkový spalovací motor Lexus splňuje všechny přísné požadavky výrobce na kvalitu, odolnost a spolehlivost (QDR) v kontextu náročného cestování v terénu.

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2022: Formality vyřízeny, Buggyra je připravena na start

Čistý vodíkový pohon s atraktivními vlastnostmi

Při naplňování cílů uhlíkové neutrality Lexus nikdy nezapomíná na radost za volantem. Koncepční model ROV zhmotňuje atraktivní zvukový projev spalovacího motoru a agilní nárůst točivého momentu, který je spojen s rychlým spalováním vodíku, o němž je Lexus přesvědčen, že k vozidlu typu ROV patří.

Prostřednictvím vodíkového konceptu ROV se Lexus snaží zachovat nefalšovanou radost z jízdy v terénu pro budoucí společnost s nižší uhlíkovou stopou. K pohonu vozidla v terénu slouží vodíkový spalovací motor 1,0 litru, fungující podobně jako motor benzínový, ale v tomto případě s vysokotlakým zásobníkem na stlačený vodík, který je přesně dávkován systémem přímého vstřikování vodíku do spalovací komory. Důležitá je též skutečnost, že nový vodíkový motor Lexus produkuje prakticky nulové emise při zanedbatelném spalování motorového oleje během jízdy.

Vozidlo s typickým jízdním projevem Lexus

S ohledem na lehkou karoserii sestávající z robustního trubkového rámu, resp. systém odpružení s dlouhým zdvihem, se řidič může těšit na přirozené jízdní chování vozidla, typický jízdní projev Lexus a možnost vydat se kamkoli, kam jen zatouží. Model Lexus ROV, navržený pro agilní a pohodlnou jízdu, představuje dynamicky pojatý design v kombinaci se skvělou odezvou vodíkového pohonu, a je tak vozidlem s mimořádnými terénními schopnosti pro maximální radost za volantem.

Přečtěte si také:  Hyundai popřel konec vývoje a výroby spalovacích motorů. Jen se zaměří na jejich emisní hospodárnost

„Lexus ROV je naší odpovědí na stále vyšší zájem o venkovní aktivity a dobrodružného ducha zájemců o luxusní produkty. V roli koncepčního modelu spojuje naši touhu vyvíjet i produkty zaměřené na životní styl s nepolevujícím hledáním nových technologií podporujících uhlíkovou neutralitu. Nabízí nejen mimořádně atraktivní jízdní vlastnosti, ale díky svému vodíkovému motoru i prakticky nulové emise,“ říká Spiros Fotinos, ředitel společnosti Lexus Europe.

1 komentář

  1. Atraktivní jízdní vlastnosti, nulové emise a patrně i tažný traktor, až mu dojde palivo někde v lese. A to se vyplatí !

Přidat komentář