nehoda-kamion-opel-zafira-pcr- (2)

Leden a únor byly na silnicích méně tragické, na oslavu to ale není

Autor: Tisková zpráva - 12. 3. 2019


Za první dva měsíce roku 2019 zemřelo na našich silnicích historicky nejméně osob, zároveň bylo i nejméně osob těžce zraněno, celkové počty zraněných a usmrcených jsou však stále alarmující,“ upozorňuje Tomáš Neřold, vedoucí BESIP. Za leden a únor tohoto roku bylo při dopravních nehodách usmrceno 54 osob, což je o 10 % méně než v loňském roce. Když však porovnáme pouze poslední měsíc (únor), dostáváme se již na čísla o 38 % vyšší než v tomtéž měsíci loni.

24 osob bylo usmrceno v důsledku nepřiměřené rychlosti, což je meziročně o 6 osob více, tento přestupek tak byl příčinou téměř poloviny úmrtí na našich silnicích za první dva měsíce tohoto roku. 74 osob bylo zároveň z tohoto důvodu zraněno. „Překračování rychlosti je nejčastějším dopravním přestupkem, za loňský rok přistihla Policie ČR v průměru 580 řidičů denně, kteří překročili nejvyšší povolenou rychlost, více jak 25 z nich přitom tuto rychlost překročilo o více než 30 km/h,“ upozorňuje Neřold.

Od každé 6. dopravní nehody její viník ujede, ukázala analýza

Vzrůstá také počet obětí usmrcených či zraněných vinou řidičů nákladních automobilů, 10 osob bylo usmrceno a dalších 12 osob tito řidiči těžce zranili. Smutná je i bilance alkoholu za volantem. 4 osoby zemřely a 17 jich bylo těžce zraněno z toho důvodu, že řidič byl pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek.

Z hlediska krajů je na tom nejlépe Liberecký a Karlovarský kraj, v nichž za první dva měsíce nezemřel zatím žádný účastník dopravní nehody, nejvíce jich zemřelo v kraji Jihomoravském (8 osob), nejvíce těžce zraněných osob potom bylo evidováno ve Středočeském kraji (36), naopak nejméně v Karlovarském kraji (4).

Tragický je i fakt, že za tuto dobu zemřely již 3 děti. Národní strategie bezpečnosti silničního provozu (NSBSP) si přitom klade za cíl, aby v roce 2019 nezemřelo na českých silnicích více než 7 dětí a aby jich nebylo těžce zraněno více než 101.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek