Stává se vám někdy, že máte z nějakého auta husí kůži? A teď to myslím v tom dobrém slova smyslu. že vás prostě chytí za srdce a nepustí. Toužíte se s ním svézt, kočírovat tu vášeň pod kapotou… To jsou přesně stavy, které mívám z kultovních modelů automobilky Lancia.

Je prakticky jedno, jestli jde o Deltu, Stratos nebo jako v tomto případě o model známý pod označením 037 z roku 1982. Jeho majitel Philip mi tak nějak mluví z duše. První, co od něj totiž uslyšíte, je fakt, že nemá rád designově supersportovní auta, která jsou dobrá akorát tak na to, abyste s nimi jeli rovně a na efekt. Má rád auta, která jsou stavěná za nějakým cílem. U Lancie to bylo za cílem vyhrát rallye. A dařilo se. Ve skupině B trápila Lancia všechny své konkurenty. V roce 1984 skočila druhá za Audi a druhé místo si držela až do roku 1986, kdy skončila za Peugeotem.

Rallye skupina B měla takové pravidlo. Auta, která závodila na tratích, musela mít své civilní druhé já. A i tahle konkrétní 037 Stradale je takovou umírněnější sestrou té závodní. I tak ale přeplňovaný dvoulitr pocházející od Abarthu produkuje 240 koní. To je výkon, který u sportovního auta v dnešní době nijak zvlášť neohromí. Jenomže tady se bavíme o autu 32 let starém vážícím dvě třetiny toho, co dnešní auta, ze kterého i po tak dlouhé době stříká testosteron na kilometry daleko.