Před několika týdny jsme psali o novém králi okruhu Nurburgring. Tím se s časem 6:52,01 stalo Lamborghini Huracán Performante. Stalo se tak ale v době, kdy auto zatím ještě nikdo neviděl, téměř nikdo s ním nejel a skoro nikdo netušil, jakou techniku novinka ukrývá. I proto se vyrojilo hodně debat na téma, jestli je tento rekord vůbec reálný a jestli náhodou Lamborghini tak trochu nepodvádělo.

Upřímně, i my jsme se byli na vážkách, zda je to celé pravdivé a nebo nikoliv. Jenomže italská automobilka se rozhodla všechny tyto pochybnosti rozprášit videem, kde vysvětluje, jak funguje její zatraceně vymakaná technologie opírající se o fyzikální zákony a aerodynamiku.

O nic jiného totiž nejde, i když je jasné, že to není zase tak jednoduché. Naopak. Lamborghini totiž k dokonalosti vyvinulo nové prvky aktivní aerodynamiky, které označuje zkratkou ALA (Aerodinamica Lamborghini Attiva). Díky nim má verze Performante zvýšen přítlak až o 750 %! Může za to především velké přítlačné zadní křídlo, které je ke karoserii připevněno dvěma dutými držáky. V těch jsou umístěny klapky, které upravují proudění vzduchu. Pokud jsou uzavřené, vzduch křídlo jen obtéká, což má za následek zvýšení přítlaku a vyšší stabilitu v zatáčkách. Pokud jsou klapky otevřené, vzduch proudí i skrz křídlo, což snižuje odpor vzduchu a pomáhá k lepší akceleraci.

Přečtěte si také:  Miss Tuning 2018 Vanessa Schmitt fotí v Itálii nový kalendář

Podobné klapky jsou také v předním nárazníku. I zde mají stejnou funkci, ale ještě něco navíc. Reagují totiž na sešlápnutí plynového pedálu. Pokud ho řidič přišpendlí k podlaze, klapky se otevřou a tím se proudění vzduchu opět upraví. Celý systém navíc pracuje i s přítlakem celého auta v zatáčkách. Je totiž případně schopen zatížit vnitřní kolo a usnadnit a hlavně zrychlit zatáčení.

Tak co, jsou tohle pro vás dostatečné argumenty pro absolutní rekord Nurburgringu? Nás celkem přesvědčili…