Elantrie-elektromobil-LADA_Niva- (4)

Nikoliv nafta nebo benzín, ale elektřina bude v nepříliš vzdálené budoucnosti hlavním pohonem většiny vozidel. Není tak divu, že akumulátory zavádějí do mnoha svých modelů i největší jména automobilového průmyslu. Společnost LADA sice mezi tyto velikány nepatří, nicméně i tak má své polínko v ohni.

LADA Niva poprvé spatřila světlo světa v roce 1977 a dalo by se říci, že se jí stále daří docela dobře. Přežila rozpad sovětského impéria, a dokonce na nějakou dobu přišla i o své jméno. Dnes už se zase jmenuje tak, jak jsme zvyklí, a stále nabízí to samé, co vždycky – lehký terénní vůz za slušné peníze. I když jedna drobná změna zde je, a sice nový pohon. LADA Niva totiž může být i zcela elektrická.

Přečtěte si také:  Hyundai odhaluje první pohled na koncept elektrického SUV SEVEN

Nejedná se však o nové provedení přímo z automobilky, ale o jediný prototyp. Ten ani nepochází z Ruska, nýbrž jde o projekt společnosti Elantrie. Tato firma není pro znalce elektrických pohonů žádnou neznámou, jelikož to byla právě ona, která udělala elektromobil třeba i z Dacie Sandero.

K přestavbě používá speciální kit, s jehož pomocí je možné předělat i klasické benzínové auto do modernějšího elektrického provedení. Samotná přestavba není prý moc náročná, a dokonce ani nákladná. Cena vylepšení byla samotnou firmou Elantrie vyčíslena na 2800 eur, tedy zhruba 73 000 Kč. A to je za takovou radikální proměnu slušná částka. Je však pravda, že se nejedná o kompletní výměnu pohonné jednotky, ze spalovacího motoru jsou odstraněny jen díly jako hlava motoru, písty, ojnice či palivový systém.

Místo těchto částí je zde elektromotor s výkonem 66 kW, který je přes speciální adaptér a řemenový nebo řetězový převod spojen s klikovým hřídelem. Baterie s kapacitou 30 kWh jsou umístěny místo nepotřebné palivové nádrže. Výrobce navíc autu dal i zásuvka pro připojení externích zařízení, takže si můžete dobíjet třeba notebook nebo uvařit kávu.

Přečtěte si také:  Genesis představil odemykání skenováním obličeje a startování otiskem prstu

Podle společnosti Elantrie by měla elektrická LADA Niva dojet až 300 kilometrů. Životnost akumulátorů má být okolo 25 let.

Přidat komentář