Česká obchodní inspekce (ČOI) pravidelně kontroluje stav a kvalitu pohonných hmot prodávaných na území Česka. A zatímco v lednu tyto kontroly proběhly takřka bez ztráty kytičky, únorová data už tak pozitivní nejsou.
V únoru ČOI odebrala celkem 171 vzorků různých pohonných hmot. Pět z toho nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům, což v celkovém hodnocení představuje 2,9 %. „Jednalo se o dva vzorky motorových benzinů, které nevyhověly jeden v jakostním parametru „ethanol“ a druhý v jakostním parametru „ethanol“ a v jakostním parametru „celkový obsah kyslíku“. Dále o jeden vzorek motorové nafty, který nevyhověl v jakostním parametru „bod vzplanutí“. Jakostní požadavky příslušné technické normy dále nesplnily dva vzorky LPG, které nevyhověly v jakostním parametru „síra“,“ popsala ČOI.
Při detailním pohledu výše citované znamená, že dva vzorky benzinu (z 64 testovaných) nesplnily jakostní požadavky příslušné technické normy. ČOI také dořešila jeden vzorek nafty z předchozího měsíce, který nesplnil testy týkající se bodu vzplanutí, kdy minimální hodnota tohoto bodu je 53 °C a ČOI u vzorku naměřila 48 °C. Ostatní vzorky nafty v únoru prošly bez problému. A právě problémy u dříve testované nafty vedly ČOI k tomu, že zakázala prodej více než 11 000 litrů dieselu v celkové hodnotě 405 588 Kč. Testy neprošly také dva vzorky LPG, což vedlo k zákazu prodeje 1141 litrů za 17 685 Kč.
Za pohonné hmoty si připlácíme stále víc. V Praze už je benzin i za 41 Kč
Česká obchodní inspekce není nijak konkrétní, ale z jích dat vyplývá, že v únoru nevyhověl jeden vzorek benzinu dohromady v Jihočeském kraji a na Vysočině a jeden v Ústeckém a Libereckém kraji. Lednový vzorek nafty patřil do kategorie Středočeského kraje a Prahy a problémové LPG ve dvou vzorcích bylo taktéž z kategorie Ústeckého a Libereckého kraje.