Kvalifikace na závod F1 v Singapuru byla napínavá do poslední chviličky

Autor: EXT - 20. 9. 2014

• Q1

Do první části kvalifikace okamžitě odstartoval jak Nico Rosberg tak Lewis Hamilton, oba dále následovaní Bottasem a Massou. Stejně tak vyrazil i Vergne a Alonso i zbytek celého startovního pole kromě Vettela a Ricciarda, kteří se teprve oblékali do svých závodních kombinéz.

První ostré kolo rozjel Nico Rosberg, ale špatně odhadl brzdný bod v jedné ze zatáček a jen tak tak ubrzdil svůj monopost před zdí. Dokonce musel zařadit zpátečku neboť by se nevytočil. Ani Hamilton nezajel dobrý čas, narozdíl od Botase, kterému se povedlo 1:48.743, ale dle předchozích tréninků je jasné, že tohle stačit nebude.

Raikkonen s Alonsem taktéž rozjeli svoje ostré kolo 12 minut před koncem Q1. Alonso hned v prvním sektoru ukázal, že svoje Ferrari zvládá mnohem lépe než jeho stájový kolega. Obsadili první a druhé místo, ale do konce první části kvalifikace zbývalo ještě 10 minut. Hamilton v tu chíli rozjel své druhé ostré kolo a zajel čas 1:47.847, což ho posunulo na první místo. V té chvíli akorát málem rozstřelil svůj monopost Grosjean, který okamžitě hlásil, že ho vůbec neposlouchají brzdy.

Svým časem překvapil i Gutierrez, který zajel 1:47.970, a dostal se tak na druhé místo těsně za Hamiltona. Šest minut před koncem začal svoje ostré kolo Vettel, ale do cesty se mu připletl Kvyat z Toro Rosso a úřadující mistr světa mu rukou jasně naznačil, že ho tímto manévrem nepotěšil. Jeho stájový kolega Ricciardo se ale provozem na trati rozházet nenechal a dokázal zajet rychlý čas 1:47.488. Dostal se tak na první místo, ale dlouho se neradoval, neboť v zápětí proletěl cílem Hulkenberg s časem 1:47.161. Ani ten si prvenství neužil dlouho, okamžitě ho překonal Raikkonen a zajel neskutečný čas 1:46.685, hned za ním Alonso s časem 1:46.889.

To už se ale blížil konec první části kvalifikace. Massa byl jen kousek od vypadnutí, a tak byl nucen znovu tlačit na pilu. A vyplatilo se, dostal se se svým časem na 11. místo.

První část kvalifikace byla však osudná pro Sutila, Maldonada, Bianchiho, Kobayashiho, Chiltona a Ericssona, kteří se do dalších částí kvalifikace neprobojovali.

• Q2

Druhá část kvalifikace je omezena 15 minutami, takže není moc času dělat chyby. Po minutě a půl vyrazil první na okruh Raikkonen. Tím jakoby navnadil ostatní a postupně na okruh vyjelo celé pole.

Hned od začátku zajížděli nejlepší časy jednotlivých sektorů oba jezdci Ferrari, ale pak přišel Hamilton a zajel čas 1:46.921. Ten by sice na první místo v Q1 stejně nestačil, nicméně v Q2 zatím nejlepší byl. Necelých pět minut před koncem Q2 všichni zamířili do boxů a vyčkávali.

Tři minuty před koncem vyjeli znovu na trať, aby si pojistili své umístění. Až na Hamiltona, Alonsa, Raikkonena a Ricciarda. V druhé části kvalifikace nakonec vypadl Button, Vergne, Gutierrez, Perez, Grosjean a Hulkenberg. Posledním možným ostrým kolem se ale před Hamiltona dostal Rosberg s neuvěřitelným časem 1:45.825.

• Q3

Třetí část kvalifikace už má vymezeno pouze dvanáct minut. Čas Nica Rosberga z druhé části naznačil, že Mercedes stále neukázal svůj celý potenciál. Do svých ostrých kol vyrazil první Massa a hned za ním Ricciardo. Massa byl ale s časem 1:46.007 jednoznačně nejlepší. Za ním, se ztrátou jen 0.061s dojel Ricciardo, následován oběma Ferrari (Alonso a hned za ním Raikkonen) a na pátém místě se držel Bottas. Mercedesy zajely až šestý, respektive sedmý čas. Do konce ale zbývaly ještě čtyři minuty.

Všichni v tu dobu opět zamířili do boxů na poslední úpravy svých monopostů, aby během pár vteřin opět vyrazili na okruh. Už ale nebylo moc možností zajet bezchybné kolo. Do konce kvalifikace zbývalo v tu dobu jen něco málo přes tři minuty.

Raikkonen hlásil, že má potíže s výkonem a tím pro něj třetí část kvalifikace bohužel skončila. V té době ale byl stále na čtvrtém místě.

Ricciardo rozjel svoje ostré kolo, v té době akorát vypršel čas na Q3, a zajel hodně rychlý čas 1:45.854, a posunul se tak na první místo. Nico Rosberg ale nedlouho po něm zajel 1:45.688 címž ho překonal. To ale nevěděli, co se stane, když se z poslední zatáčky vyřítí Lewis Hamilton. Ten totiž proletěl cílovou čárou s úžasným časem 1:45.681, tedy o 7 tisícín rychleji než Rosberg. Čtvrtý čas zajel Vettel s 1:45.902.

Všechny časy jsou ale neskutečně vyrovnané! Zítřek slibuje opravdu zajímavý závod na jedné z nejkrásnějších tratí této sezóny!