Setkat se na trhu s ojetinami se stočeným tachometrem není bohužel nic neobvyklého. Před koupí ojetiny je základem důkladné prověření auta. Jen tak můžete přijít na to, že se vám prodejce snaží prodat auto třeba výrazně víc ojeté, než se vám snaží namluvit. Když už takové auto ale koupíte, máte problém, ale můžete se následně bránit.
Auto se stočenými kilometry je možné řešit ve dvou rovinách. Ta první se týká občanského práva. Z tohoto hlediska je stočený tachometr vadou předmětu koupě a kupujícímu tak vznikají práva z vadného plnění. Pokud je zjištěn rozdíl mezi ujednáním o stavu ujetých kilometrů a skutečným stavem ujetých kilometrů, kupující může požadovat například slevu z ceny nebo dokonce odstoupení od smlouvy.
„Poměrně často je ve smlouvě uvedeno, že za soulad údaje na tachometru se skutečným nájezdem prodávající neodpovídá. Pokud byla kupní smlouva uzavřena mezi podnikatelem (typicky autobazarem) a kupujícím, který vystupuje jako spotřebitel, pak podle občanského zákoníku se k takovému ujednání, které mezi stranami zakládá významnou nerovnováhu v právech a povinnostech, nepřihlíží,“ vysvětlují specialisté z D.A.S. právní ochrany.
Jiná situace však nastane, pokud je stejné ujednání uvedeno ve smlouvě, která byla uzavřena mezi dvěma podnikatelskými subjekty. Ochrana občanského zákoníku, která je poskytována spotřebitelům, se nepoužije. Jedná se totiž o obchodní vztah mezi dvěma subjekty, kdy tito mohou do kupní smlouvy vnést smluvní volnost, kterou upraví své vztahy. Odpovědnost prodávajícího za soulad údaje na tachometru se skutečným nájezdem lze pro tyto případy smluvně vyloučit.
TIP: Prověření ojetého auta před koupí
Ověřte si ojeté auto před koupí. Prověření pomocí VIN (čísla karoserie), ale také fyzické prověření vozidla: více zde
Druhou rovinou je řešení z pohledu trestního práva. Po zjištění stočených kilometrů se můžete také obrátit na policii a podat trestní oznámení. Samotné upravení hodnoty počítadla ujetých kilometrů sice není trestným činem. Ovšem úprava počítadla ujetých kilometrů s cílem prodat vozidlo za vyšší cenu může naplňovat znaky skutkové podstaty trestného činu podvodu.
„Z hlediska práva správního je stáčení tachometrů od 1. října 2018, kdy nabyla účinnosti novela zákona č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, považováno za přestupek. Záznam o celkové ujeté vzdálenosti na počítadle ujeté vzdálenosti nesmí být měněn (ledaže ke změně dojde při opravě nebo výměně počítadla), jinak hrozí udělení pokuty až do výše 500 000 Kč. Prokázat prodávajícímu, že upravil nebo nechal upravit stav počítadla kilometrů, případně že o takové skutečnosti věděl, je však poměrně problematické,“ popisuje D.A.S.
Možná se vám stočené kilometry nechtějí řešit. I přesto byste to ale neměli nechat být, protože problémy z toho plynoucí budete mít v konečném důsledku hlavně vy. A to hlavně na STK. Jakmile technik zjistí, že má vozidlo reálně jiný nájezd, auto technickou neprojde a vy s ním nebudete moci legálně jezdit.
„To, u jakých značek vozidel a v jaké četnosti se vyskytuje stočený tachometr, kopíruje do značné míry jejich zastoupení mezi prodávanými ojetými vozy. Vozidla značky Škoda se na trhu vyskytují nejvíce, proto v absolutním počtu je také nejvíce vozů této značky se stočeným tachometrem,“ doplnil Martin Pajer ze společnosti Cebia, která se na kontroly najetých kilometrů a historie vozidel specializuje.