dacia_duster-RZ-registracni_znacky_na_prani

Koupili jste auto se značkou na přání? Pro vás už není přenositelná, musí zůstat už jen na tom jednom autě

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy - Foto: Pavel Srp - 21. 5. 2024


Registrační značky na přání jsou v Česku poměrně rozšířené, a tak se snadno může stát, že auto s takovou značkou jednou koupíte. Jakkoliv jsou tyto registrační značky standardně přenositelné, po prodeji to pro nového majitele už neplatí.

Přenositelná jen pro někoho

V prvé řadě je u značek na přání dobré vědět, že se neváží na konkrétní vozidlo, ale na toho, kdo si je pořídil. Znamená to, že pro něj možné značku využít na další auto, ale vždy pouze na jedno. Nesmíme zapomenout na to, že samotnou značku není možné někomu prodat. Jde to jen s vozidlem, na kterém je registrována, ale pokud to uděláte, přijdete o možnost dát si ji na jiné auto.

Co se tedy stane v případě prodeje auta se značkou na přání? Prodávající (tedy původní majitel takové registrační značky) má dvě možnosti. Auto prodá bez značky, kterou si nechá. „To znamená, že při prodeji auta přijde se svou značkou na přání na úřad, kde si ji může nechat přeregistrovat na jiné auto nebo si ji může na tři měsíce rezervovat a dát si ji následně například na nově zakoupené auto. Nový majitel tohoto vozidla pak přijde na úřad a požádá o přidělení nové registrační značky k zakoupenému vozidlu. A buď dostane značku standardní, nebo si může také požádat o značku na přání,“ vysvětluje ministerstvo dopravy.

Chcete registrační značky na přání? Poradíme kde, za kolik a jak musí vypadat

Druhou možností je situace, kdy se prodávající rozhodne, že značku už nechce a prodá ji i s autem. V tomto případě ale nastává jedna velká změna. Nový majitel si značku na autě může nechat. Vzhledem k prodeji se ale z této „značky přenosné“ stane „značka vázaná“, tedy přidělená k vozidlu. Nový majitel této registrační značky na přání ji už tedy potom nemůže přenášet na jiná svá vozidla.

Štítky: , , , ,

2 názory na “Koupili jste auto se značkou na přání? Pro vás už není přenositelná, musí zůstat už jen na tom jednom autě”

  1. Pokud koupím auto, které má číslo odjinud, musím ji vždy vyměnit kvůli parkovišti. To se přiděluje pouze na čísla místní

    1. Pitomost, s jakákoliv platnou RZ se dá vyřídit parkování v modrých zónách pro rezidenty, rozhodující je trvalé bydliště v TP.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru