test-2021-dacia_duster-Blue_dci-115-4x4- (2)

Chcete registrační značky na přání? Poradíme kde, za kolik a jak musí vypadat

Autor: Anina Russová - Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR - Foto: Pavel Srp - 15. 4. 2024


Už od roku 2016 kolem nás jezdí auta s registračními značkami na přání. Od té doby jich po celém Česku jezdí více než 16 000. A stále přibývají. Pokud patříte mezi ty, kteří si značky na přání chtějí pořídit, ale tápou, jak na to, tak si vše postupně projdeme.

Za kolik a kde?

Cena registrační značky na přání je 5000 Kč za jednu tabulku, dohromady na auto tedy 10 000 Kč. Motorkáře, kterým stačí jedna tabulka, to vyjde jen na oněch 5000 Kč. Registrační značky na přání jsou přenositelné. Můžete je buď nechat na autě novému majiteli anebo si je můžete převést na další svůj automobil, případně motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Značka je vázána na konkrétní osobu, nelze ji tedy jako takovou prodat další osobě, to lze pouze právě s dopravním prostředkem, na kterém je registrována.

Pokud auto, na kterém registrační značku na přání máte, prodáte, ale jiné auto ještě nemáte, ani to není problém. Můžete si ji až na tři měsíce rezervovat a následně ji použít na nově zakoupeném voze.

Značky je možné vyřídit na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností. Je potřeba vyplnit žádost, na které kromě osobních údajů bude uvedeno i navrhované znění značky. „V případě přidělení navrhovaného znění a po zaplacení poplatku dostanete značku do 15 dnů. Protože se jedná o běžné podání žádosti, upravuje formy podání správní řád. Žádost tak můžete podat osobně na úřadě, ale například i písemně poštou či prostřednictvím datové schránky,“ popisuje ministerstvo dopravy.

Víte, co vše se dá vyčíst z registračních značek? I těch speciálních s „R“, „V“, „F“ a podobně?

Jak musí vypadat?

Na registrační značku na přání není možné si nechat napsat cokoliv, co uznáte za vhodné. Musí to mít jistá pravidla. Obecně platí, že na registrační značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen. Možná jsou ale pouze arabská čísla a latinka bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W. Je to z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen s číslicemi. Značka také nesmí obsahovat pouze písmena, musí obsahovat alespoň jednu číslici.

„Na značku na přání také nebude možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů apod. (např. zkratky využívané ve veřejné správě – např. PČR, HZS, MDCR apod.),“ vysvětlil resort dopravy.  

Nezapomeňte, že registrační značka na přání musí být vždy složena z osmi znaků (3 vpředu a 5 vzadu). U motorek je to pak sedm znaků a u mopedů jen pět.

Značku je možné si zamluvit

Registrační značku na přání si můžete zarezervovat. Postup je stejný, jako v případě žádosti o vydání značky, jen na úřadu uvedete, že jde o rezervaci. Ta může být maximálně na šest měsíců a po uplynutí rezervace a jejím nevyzvednutí značka propadá.

Na internetu existuje také řada webů, které nabízejí prověření toho, zda vámi vydaná značka už náhodou neexistuje. Nejde se však spolehnout na to, že jsou tato data aktuální. Stoprocentní jistotu budete mít jen s informacemi od ministerstva dopravy nebo vámi vybraného úřadu.

A co ve chvíli, kdy se značka na přání poškodí? V situaci, kdy vám někdo značku třeba při parkování odře nebo ohne, je možné si na úřadě za pársetkorunový poplatek zažádat o výměnu. Problém ovšem nastává ve chvíli, kdy značku ztratíte nebo vám bude ukradena. V tu chvíli bohužel musíte zažádat o značky zcela nové a ty původní budou zrušeny.

Štítky: , ,

1 názor na “Chcete registrační značky na přání? Poradíme kde, za kolik a jak musí vypadat”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru