Ze soboty na neděli končí letní čas. Přispíme si sice o hodinu déle, ale na dlouhých pět měsíců se budeme muset smířit s tím, že se skokem bude stmívat o hodinu dříve. S tím by měli počítat i řidiči. Častěji se budou vracet z práce, nákupů či dalších aktivit za soumraku či tmy. Mnozí ještě budou rozjeti z doby, kdy panoval letní čas. Nepřizpůsobí rychlost jízdy snížené viditelnosti, a to může snadno skončit vážnou nehodou. Počítat je třeba i s „neviditelnými“ chodci či cyklisty.
Nastupující tmavé období roku s sebou nese více jízd za tmy či zhoršené viditelnosti. Je proto potřeba pravidelně kontrolovat stav vnějšího osvětlení vozidla a také čistotu skel a stav stěračů. Špatně seřízené světlomety mohou dohled řidiče zkrátit až o nemalých 30 metrů či naopak až 20x zvýšit riziko oslnění protijedoucích řidičů. „Více než kdy jindy je nyní třeba ctít zásadu vidět a být viděn,“ apeluje Roman Budský z Platformy VIZE 0.
Změna času může způsobit zhoršení kvality spánku. Také je potřeba razantně přenastavit vnitřní hodiny, což potřebuje nějaký čas. To s sebou může nést důsledek v podobě pocitu zvýšené únavy, což je nebezpečné zvláště u řidičů. „Ti by měli být ostražití především během prvních dvou týdnů po změně času. Je proto dobré dbát na dostatečný odpočinek a také jezdit se zvýšenou opatrností. Chybu totiž může udělat i někdo jiný, třeba i chodec,“ upozorňuje Roman Budský.
Česká obchodní inspekce kontrolovala reflexní pásky pro chodce. Většina zcela propadla
Na tmavé období roku negativně reagují lidé s poruchami nálady. Nejčastěji se jedná o sklony k depresím, které u nás postihují každého sedmého dospělého. Tito lidé jsou sklíčení, pociťují pokles energie, snadněji se unaví. Hůře se soustředí či ovládají svou pozornost, mívají sklon k nerozhodnosti. Celkově je jejich konání zpomalené. Naopak někdy mohou být podráždění a nevrlí. Řidiči se sklony k depresím by měli být velmi opatrní především během jízdy za tmy či zhoršené viditelnosti na dlouhou vzdálenost a také za silného provozu během dopravní špičky.
Článek vcelku zajímavý, avšak nepřesný. Zimní čas kopíruje biologické hodiny, proto přivyknout mu trvá značně kratší dobu, než je tomu při přechodu na letní čas. Rovněž označovat půl rok, kdy je zimní čas, za tmavé období roku právě kvůli změně času je hloupé. Dny se krátí, slunce svítí méně intenzivně, a to by se dělo i kdyby byl stále letní čas.
Navíc, zavedení letního času nemělo s lidmi nikdy co dělat. Zavedl se pro stát a pro zisk. Na super dlouhé grilovačky, ani psychickou (ne)pohodu lidi nikdo nikdy nemyslel..