Koncept Peugeot 308 R HYbrid nabízí až 500 koní, 730 Nm a pohon 4×4

Autor: Tisková zpráva -   16. 4. 2015


Peugeot 308 vnesl do svého segmentu dosud nevídané kvality. Díky nim už si získal více než 280 000 zákazníků po celém světě. Značka pokračuje ve své strategii internacionalizace a při příležitosti šanghajského autosalonu uvádí na trh nový Peugeot 308 S, který se vyrábí a prodává v Číně.

Výkony vozu Peugeot 308 jsou na vysoké úrovni, bez ohledu na verzi karoserie či motor. Je to díky multifunkčnosti jeho platformy EMP2, na jejímž základě vyvinula divize Peugeot Sport nový hybridní benzínový pohon plug-in. Výkon 500 k  a pohon všech čtyř kol posunují hranice sportovnosti v segmentu a přinášejí mimořádné výsledky.
Peugeot 308 R HYbrid při této příležitosti představuje zcela nový interiér se čtyřmi samostatnými sedadly a modročernou kombinací vzájemně jasně oddělených barev.

Peugeot-308-R-HYbrid-01

Vyvážený a radikální styl

Peugeot 308 R HYbrid nabízí ve své snaze o nalezení vynikajícího výkonu dokonalé proporce: obdivuhodnou kompaktnost, kola ve čtyřech rozích, bezchybnou rovnováhu. Pro dosažení tohoto cíle vychází z hatchbacku 308 a jeho platformy EMP2. Elegantní styl a sportovní charakter vozu 308 jsou snadno rozpoznatelné, designové principy jsou převzaté od koncepčního vozu Quartz a vyjádřené vlastním radikálním způsobem.

Peugeot 308 R HYbrid má vynikající stabilitu díky pneumatikám 235/35 R19 namontovaným na kolech s rozchodem rozšířeným o 80 mm. Čelní strana je velmi působivá, kapota je opatřena expresivními mřížkami sání, nárazník má ostré hrany a hladké plochy. Maska chladiče s šachovnicovým vzorem přivádí vzduch do inovativní pohonné jednotky o výkonu 500 k. Boční mřížky sání mají v sobě zabudovanou směrovku s posuvem světla s LED diodami, zatímco středová mřížka sání nese podpis vozu, znak 308 R HYbrid.

Boční linie vozu jsou propracovány tak, aby co nejlépe kopírovaly jeho mechaniku, zachycují světlo a vedou pohled diváka podél celého vozu. Karoserie vozu Peugeot 308 R HYbrid je vyvedena ve velmi intenzivním modrém odstínu, využívajícím fluorescenční pigmenty a skleněné částice. Odstín evokuje jak hybridní pohon, tak barvu historicky vyhrazenou francouzským závodním vozům. Na úrovni zadních dveří se tento modrý odstín potkává s matně černou a společně vytvářejí novou interpretaci jasně oddělených linií, které jsou poznávacím znamením nejextrémnějších modelů Peugeot.

Přečtěte si také:  První jízda: Nový Peugeot 408 vypadá parádně a jezdí pohodlně

Ze zadní části vozu Peugeot 308 R HYbrid působí jeho radikálnost střízlivě. Tvar zadní strany podtrhuje jízdní stabilitu vozu a úzký spojler v horní části pátých dveří zvyšuje jeho aerodynamiku. V nárazníku jsou zabudované dvě mřížky sání, které odsávají ven horký vzduch a tím pomáhají udržovat správnou teplotu baterie. Na lištách mřížek sání a na prahových lištách je bodově použit bílý odstín keramického vzhledu, který podtrhuje dynamiku vozu.

Peugeot-308-R-HYbrid-02

Peugeot i-Cockpit pro účinné řízení

Po otevření dveří se objeví kabina nabízející čtyři skořepinová sedadla a působivou středovou konzoli. Zvolené materiály a barvy jasně zdůrazňují cíl vozu Peugeot 308 R HYbrid, tedy dosažení vysokého výkonu.

Obložení střechy je břidlicově šedé. Skořepinová sedadla jsou potažena žlutou patinovanou kůží. Po celém interiéru jsou přítomné červené prvky, tradičně patřící do sportovního světa. Objevují se především na lištách kolem budíků, ve středu volantu a na středové konzole.

Peugeot 308 R HYbrid poprvé přejímá celou sadu materiálů počínaje těmi, které se používají v sériových vozech, až po ty vyhrazené koncepčním vozům. Palubní deska je potažena látkou získanou technikou digitálního tkaní. Tento inovativní materiál lze použít na složité kusy velkých rozměrů, které jsou pak měkké na dotek bez nutnosti používat pěnu, čímž se snižuje hmotnost vozu. Tato digitální tkanina se používá pro výplně dveří, společně s černou kůží a plavou patinovanou kůží.

Díky inovativní architektuře kabiny Peugeot i-Cockpit má řidič nad 500 koňmi výkonu plnou kontrolu. Kompaktní volant s logem 308 R HYbrid uprostřed je potažený perforovanou kůží, padne přesně do ruky a umožňuje přesné a ostré vybírání zatáček. Po ruce má řidič páčky pod volantem, jimiž může ovládat šestistupňovou převodovku jen špičkami prstů. Vyvýšená přístrojová deska mu poskytuje veškeré informace, aniž by musel spustit vozovku z očí. A konečně pomocí dvou tlačítek na středové konzole získává kontrolu nad mechanikou. První aktivuje výkonnou pohonnou jednotku, druhým se přepínají čtyři režimy řízení.

Peugeot-308-R-HYbrid-03

Velmi výkonný benzínový plug-in hybrid

Vývoj vozu Peugeot 308 R HYbrid byl svěřen týmu Peugeot Sport. Výzva to byla náročná: vyvinout účinnou benzínovou plug-in hybridní pohonnou jednotku, začlenit ji do platformy EMP2 a definovat nové limity z hlediska výkonu.

Přečtěte si také:  Svolávací akce za 9. týden 2023: I na drobné chybičky výrobci pamatují, do servisu opět musí spousta aut

Výsledek je na úrovni přijaté výzvy: je prostě ohromující! Peugeot 308 R HYbrid o výkonu 500 koní  a s pohonem všech 4 kol dosahuje elektronicky omezené rychlosti 250 km/hod, zrychlení z  0 na 100 km/hod dosáhne za necelé 4 sekundy a na zrychlení s pevným startem 1000 m mu stačí pouze 22 sekund. Navzdory tomu jsou jeho emise CO2 pouhých 70 g/km. Peugeot 308 R HYbrid je dokonale vyvážený, hmotnost je rozložená z 60 % vepředu a 40 % vzadu. Jeho temperament je neuvěřitelně bojovný, nabízí vynikající poměr hmotnost/výkon, sotva 3,1 kg/k.

Peugeot Sport systematicky využívá své technické zkušenosti a úspěchy v závodech pro stanovení specifikace každého komponentu a jeho ideálního umístění. Pohonná jednotka tak v sobě spojuje tři zdroje energie, z nichž každý pohání vozidlo nezávisle na ostatních:

  • benzínový čtyřválec 1.6 THP 270 koní S&S, s nejvyšším specifickým výkonem na světě pro tento zdvihový objem motoru
  • elektromotor o výkonu 85 kW / 115 koní, spojený s šestistupňovou převodovkou
  • elektromotor se stejnými vlastnostmi na zadní nápravě

Peugeot-308-R-HYbrid-04

Pro zajištění dokonalých dynamických jízdních vlastností byla hmotnost vozu nově vycentrovaná a těžiště bylo posunuto co nejníže. Pod zadními sedadly byla místo palivové nádrže umístěna lithium-iontová baterie 3 kWh s vynikajícím poměrem mezi výkonem a velikostí. Palivová nádrž o objemu 50 litrů je nyní umístěna v zavazadlovém prostoru nad zadním elektromotorem a oběma transformátory. Inženýři týmu Peugeot Sport ve své snaze o dosažení dokonalosti změnili koncepci dna nádrže, aby co nejlépe kopírovalo technické komponenty. Několik milimetrů takto získaných na výšce přispělo k lepšímu výkonu vozu.

Přepínací tlačítko na středové konzole se používá k volbě jednoho ze čtyř jízdních režimů:

  • režim Hot Lap je nejsilnější, využívá veškerý potenciál všech tří zdrojů a výsledkem je výkon 500 koní a maximální točivý moment 730 Nm
  • režim Track vyvíjí 400 koní  a 530 Nm, především díky benzínovému motoru a zadnímu elektromotoru. Přední elektromotor zajišťuje při akceleraci funkci boost
  • režim Road je určen pro jízdu mimo město, s výkonem 300 koní  a točivým momentem 400 Nm. Benzínový motor poskytuje veškerý svůj potenciál, zadní elektromotor pomáhá při zrychlení. Přední elektromotor není v tomto režimu aktivován
  • režim ZEV prioritně využívá pro pohon vozu Peugeot 308 R HYbrid zadní elektromotor. Přední elektromotor zasahuje v závislosti na tlaku, který řidič vyvíjí na pedál akcelerátoru
Přečtěte si také:  Alpine A290_β je koncept sportovního modelu, v němž se sedí jako v legendárním McLarenu F1

Peugeot-308-R-HYbrid-05

Jízdní vlastnosti vozu Peugeot 308 R HYbrid jsou díky pohonu 4×4 impozantní, zejména při výjezdu ze zatáček. Brzdový systém odpovídá výkonu vozu, vepředu používá vzduchem chlazené kotouče o  průměru 380 mm se čtyřmi písty, vzadu kotouče o průměru 290 mm. Brzdy se však nepoužívají při každém zabrzdění, protože Peugeot Sport vyvinul pohon, který zpomaluje pomocí elektromotorů v celé škále rychlosti, tj. od 250 km/hod. Tento rekuperační systém brzdění nejen že chrání kotouče a destičky, ale je také jedním ze tří způsobů dobíjení baterie. Další strategie spočívá v  používání předního elektromotoru jako generátoru, který je poháněn benzínovým motorem. Třetím řešením je terminál pro rychlé dobíjení, pomocí něhož dojde k obnovení maximálního výkonu baterie za pouhých 45 minut.

Peugeot 308 R HYbrid představuje úžasný důkaz talentu inženýrů a designérů a též vynikajících vlastností vozu Peugeot 308. Vůz Peugeot vždy přináší výjimečné zážitky.

Peugeot-308-R-HYbrid-06

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *