Koncept-2021-MINI_STRIP

Koncept MINI STRIP (spolu)vytvořený Paulem Smithem oslaví světovou premiéru 12. srpna 2021 v Londýně. Tento na zakázku vyrobený unikátní vůz je výsledkem spolupráce mezi MINI a značkou Paul Smith, která byla oznámena v listopadu 2020 a v jejímž rámci tyto dvě ikonické britské značky již několik měsíců sdílejí kreativní myšlenky týkající se udržitelného designu.

Hlavním tématem konceptu MINI STRIP je inovativní přístup k problematice udržitelnosti v automobilové výrobě. Nese se v duchu tří stěžejních oblastí, jmenovitě „jednoduchosti, transparentnosti, udržitelnosti“, a představuje inspirativní nápady pro udržitelnější způsob navrhování automobilů.

Koncept-2021-MINI_STRIP-02

Jak už název napovídá, proces začal rozebráním třídveřového MINI Cooper SE do posledního šroubku. Poté byly vybrány a implementovány pouze ty prvky, které designér považoval za naprosto nezbytné, přičemž hlavní roli hrála udržitelnost.

Přečtěte si také:  Legendární Audi quattro ožije v podobě elektrického sporťáku se třemi motory

„Koncept MINI STRIP pro mě působivým způsobem ukazuje, že MINI a Paul Smith stejně odvážným způsobem smýšlejí o budoucnosti v oblasti inovací a designu – a společně dokážou vytvořit více. Paul již na začátku procesu navrhování svým neautomobilovým, a tudíž neotřelým pohledem položil zásadní otázky. Jsme hrdí na to, že jsme společně vytvořili tak charakterově svébytný vůz,“ vysvětluje Oliver Heilmer, šéfdesignér MINI.

Pohled zvenčí je důležitým zdrojem inspirace

MINI bylo vždy vnímavé k názorům ostatních mimo jeho vesmír, protože tyto názory pomáhají značce utvářet pohled na sebe samu a na to, jak přistupuje k výzvám. Jako designér s vášní pro jízdní kola, knihy a mnoho dalšího kladl Paul Smith otázky, které poskytly nové podněty ke prozkoumání toho, co není tak samozřejmé. „Jsem nesmírně vděčný za příležitost předělat ikonické MINI,“ říká.

Přečtěte si také:  MINI představuje nový ovládací systém a další digitální služby pro své modely

„Stávající automobil dobře znám a miluji ho, nicméně s respektem k minulosti a současně pohledem do budoucnosti jsme vytvořili něco opravdu výjimečného. Cítím se velmi poctěn, že mi tým MINI dal důvěru a svobodu přemýšlet o jiném přístupu k designu automobilu. Myslím, že návratem k úplnému základu, redukováním věcí a zjednodušením vozu jsme společně vytvořili něco skutečně jedinečného,“ dodává Smith.

Koncept-2021-MINI_STRIP-03

Design – dokonalá nedokonalost

Společně vedeným procesem uplatňujícím princip maximální redukce vznikl minimalistický design špičkové úrovně se svěžím a nekonvenčním pojetím. Četné chytré prvky propůjčují exteriéru třídveřového MINI Cooper SE zcela jedinečnou estetiku. Surové materiály jsou zcela záměrnou součástí designu exteriéru.

To znamená, že karoserie byla záměrně ponechána v nedokončeném stavu bez nástřiku barvou, pouze s tenkou vrstvou průhledného laku, který ji chrání před korozí. Rovněž záměrně byly na karoserii ponechány stopy po broušení pozinkovaných ocelových panelů, aby automobil mohl být jasně identifikován jako funkční objekt a robustní společník pro každodenní život. Tento záměrně hrubý efekt Paul Smith nazval „dokonalou nedokonalostí“.

Koncept-2021-MINI_STRIP-04

Nezměněná expresivita materiálů

Části pro MINI typického černého lemu spodní části karoserie jsou vytištěny pomocí 3D tisku z recyklovaného plastu a jejich základní materiálové vlastnosti byly stejně jako kovové panely ponechány odhalené. Cyklistický nadšenec Smith, který si občas rád vyhrne rukávy a sám vyměňuje nebo upravuje jednotlivé díly svých silničních kol, v cyklistickém duchu navrhl viditelné šrouby na dodatečně montovaných dílech, díky nimž je dobře vidět, jak jednoduše se dá automobil rozebrat a jak snadno by se mohl po skončení svého životního cyklu znovu dostat do koloběhu surovin. Funkční a osobité výplně předního a zadního nárazníku byly také vyrobeny technologií 3D tisku, díky níž vznikla jejich výrazná textura.

Přečtěte si také:  Audi A6 e-tron concept představuje elektrickou budoucnost prémiové značky

Zakrytá maska chladiče konceptu MINI STRIP a kryty kol přispívají ke snížení odporu vzduchu, což je typické pro elektromobily, u nichž tato řešení účinně prodlužují kalkulovaný dojezd. Maska chladiče a aerodynamické kryty kol jsou vyrobeny z recyklovaného Perspexu, což šetří hmotnost i suroviny. Recyklovaný Perspex byl použit také na velkou panoramatickou střechu, která umožňuje zvědavým očím nahlédnout na z velké části odhalenou vnitřní strukturu karoserie.

Koncept-2021-MINI_STRIP-05

Láska k detailům

MINI tomu říká „jiskra v oku“, Paul Smith „klasika naruby“ – obojí odkazuje na nečekané detaily, jako jsou kontrastní barevné akcenty, které jsou v práci designérů evidentní až na druhý nebo třetí pohled a prozrazují jejich zálibu v designu. Totéž platí pro koncept MINI STRIP, kdy otevření jeho dveří odhalí charakteristické pruhy Paula Smithe ve svěží kompozici pěti barev. Kryt nabíjecí zásuvky se po otevření rozzáří neonově zelenou barvou, zatímco na ní vyrytá kresba elektrické zásuvky je dílem samotného Paula Smithe.

Přečtěte si také:  Audi Avus Quattro: koncept s motorem W12, který přišel před 30 lety, se do výroby nedostal

Radikální redukce interiéru

MINI STRIP se drží hesla „jednoduchost a transparentnost“ i uvnitř, a to díky radikální redukci interiéru. Všechny díly obložení byly záměrně vyjmuty (s výjimkou palubní desky, horního obložení a odkládací přihrádky), tím se samotná struktura karoserie stala dominantním vizuálním prvkem vnitřního prostoru. Na výslovné přání Paula Smithe byla nalakována modrou barvou, což působí obzvláště efektně. Odhalený základní materiál a intenzivní modrý odstín dodávají interiéru osobitý estetický půvab; je obnažený, ale zároveň působí „oblečeně“.

Koncept-2021-MINI_STRIP-06

Namísto obvyklé vícedílné konstrukce tvoří přístrojovou desku pouze velká poloprůhledná část s povrchovou úpravou z kouřového skla. Tvar vycházející z tradičního použití kruhových prvků v designu MINI byl značně zjednodušen a její grafická interpretace je mnohem názornější. Klasický centrální přístroj chybí, takže hlavní slovo má chytrý telefon řidiče. Ten se nachází na místě, kde by normálně byl umístěn centrální displej, automaticky se připojuje k vozu a stává se tak mediálním ovládacím prvkem. Jediné fyzické ovládací prvky v interiéru jsou umístěny níže ve středové konzole, kde se nacházejí spínače elektricky ovládaných oken a funkce start/stop.

Inovativní materiály šetří zdroje

Udržitelnost konceptu MINI STRIP zdůrazňují kromě minimalistického geometrického pojetí interiéru také recyklované materiály šetrné k životnímu prostředí. Interiér je zcela bez kůže i chromu, sedadla jsou čalouněna úpletovou tkaninou. Použití jednoho jediného materiálu na čalounění sedadel znamená, že jsou plně recyklovatelné, včetně lemování, což umožňuje zajistit cirkulaci materiálu. Podlahové koberce jsou vyrobeny z recyklované pryže. Jejich vzor podobný teracu je vedlejším produktem procesu recyklace a pozitivně ukazuje různobarevné prvky, které se jako součást tohoto materiálu těší druhému životu.

Koncept-2021-MINI_STRIP-07

Krycí povlak palubní desky, horní část dveří a odkládací plocha taktéž zaujmou velmi zjednodušeným provedením, jsou vyrobeny z recyklovaného korku. Použitý typ korku neobsahuje žádná syntetická pojiva a je také plně recyklovatelný. Díky své pevnosti a příjemnosti na omak by korek mohl v budoucnu nahradit pěnové plasty. Vzhledem k recyklovatelnosti korku a jeho statusu obnovitelné suroviny, která při výrobě „váže“ oxid uhličitý, zde existuje potenciál pro snížení emisí skleníkových plynů. Dalším pozitivním vedlejším účinkem úpletu a korku je, že oba tyto materiály mají otevřené póry, které zlepšují akustiku interiéru.

Přečtěte si také:  Test Mini JCW Cabrio (2021)

Minimalistické a funkční – detaily

Volant, který je rovněž ústředním bodem interiéru, byl zredukován na nejnutnější funkce. Jeho věnec byl v pravém stylu silničních kol omotán páskou na řídítka. Tři hliníková ramena spojují věnec se středem volantu, jehož síťovaný kryt umožňuje spatřit airbag za ním. Stejně jako v případě exteriéru jsou i zde ponechány viditelné šrouby, které ukazují, jak snadné by bylo volant později demontovat a hliník znovu použít. Malý látkový štítek Paul Smith na pozici jedné hodiny je jedním z ukazatelů na spolupráci, který lze v interiéru nalézt.

Koncept-2021-MINI_STRIP-08
Koncept MINI STRIP a Paul Smith

Výplně dveří jsou vyrobeny ze stejné síťoviny, která zakrývá airbag. Za síťovanými panely uchycenými na rámu je jasně viditelná vnitřní konstrukce dveří. Průhlednost pletené síťoviny se mění v závislosti na úhlu pohledu, což dodává vzhledu interiéru další rozměr. Dveřní madla jsou vyrobena z navinutého horolezeckého lana a spolu s barevně sladěnými bezpečnostními pásy oživují interiér svým jasně oranžovým provedením. Stejně jako madla jsou v korkových panelech dveří umístěny také dveřní kličky z frézovaného hliníku, které jsou prvotřídně zpracovaným detailem dotvářejícím celkové provedení dveří. Nad rámem dveří se otevře pohled na odkrytou jednotku hlavového airbagu. To má stejný účinek jako viditelné vedení kabelů v interiéru, záměrně upozorňující na funkční prvky, které se během výroby ukryjí, čímž vznikl velmi příjemný celkový efekt.

Přečtěte si také:  Toyota Aygo X Prologue je koncept nové generace městského modelu

Důvtipné nápady pro udržitelnější budoucnost

Ve všech důmyslných detailech zabudovaných do konceptu MINI STRIP je tvar dán funkcí. Jednoduchost, transparentnost a udržitelnost byly hlavními tématy procesu navrhování a projevují se ve všech aspektech vozu. Díky tomu koncept MINI STRIP přenesl filozofii kreativního využití prostoru MINI do radikální a zásadní proměny, a to především v interiéru. Jako takový může být katalyzátorem udržitelnějšího využívání zdrojů v automobilovém designu.

Přidat komentář