Od pondělí 1. března se kvůli špatné epidemiologické situaci v Česku opět výrazně zpřísnila protikoronavirová opatření, omezen byl i volný pohyb osob. Dle nařízení Vlády ČR nově nesmíme překračovat hranice okresů, ve kterých žijeme. Existuje jen několik výjimek, které cestování mezi okresy povolují. Patří mezi ně cesta do práce nebo třeba k lékaři. Aby lidé tato opatření dodržovali, objevilo se na silnicích po celém Česku s prvními pondělními minutami tisíce policistů, k nimž se o den později přidala armáda a celníci.

Podle policejního náměstka Martina Vondráška se bude na předem vytipovaných místech, především na hlavních tazích, střídat asi 26 000 policistů, bezmála 4000 vojáků a 270 celníků. Ti všichni neustále kontrolují přijíždějící auta, respektive to, jestli má jejich posádka k cestě potřebná povolení nebo čestná prohlášení.

Policie na Vysočině povolala na silnice armádu a děkuje řidičům, že se nařízení Vlády nesnaží zbytečně obcházet

Jakkoliv je podle mého toto nařízení naprosto zbytečné, hloupé a nelogické, nese s sebou také jeden pozitivní fakt. Řidiči na silnicích zpomalili. A to výrazně. Díky své profesi se cestám a řízení nevyhnu, přičemž se pohybuji nejčastěji v obcích kolem Prahy, na dálnicích, ale i v Praze. A od pondělka je poznat to, že na každém rohu stojí policejní auto a hlídka bedlivě střeží okolí. Nejvíce samozřejmě řidiči zpomalují přímo v okolí hlídek, má to svou logiku, protože to, že vás hlídka zastaví, je celkem pravděpodobné. Řidiči však zpomalili i jinde.

Tam, kde je maximálně 50 km/h, najednou většina z nich opravdu jede touto rychlosti, na dálnicích se drtivá většina řidičů drží kolem povolené rychlosti. Nikdo nijak výrazně nespěchá, nikdo se netlačí a není agresivní. A stačilo málo, prostě jen vídat policii na silnicích. Abych ale byla objektivní, jistě k tomu pomáhá i to, že aut je opravdu znatelně méně a nevznikají tak chaotické situace.

Přečtěte si také:  Řidiči na dálnici D1 policisté naměřili skoro 200 km/h. Přijde o řidičák

Proč to nejde pořád? Proč má policie standardně jen pár dopravně bezpečnostních akcí a jinak na policejní auto sotva narazíme? Chápu, že policistů je málo, chápu, že jejich aut také. Jak ale vidno, když se chce, jde to. Místo schovávání se s radarem za bukem by podle mého prostě jen stačilo, aby stáli u silnic. Ani nemusí jezdit. Jen jejich přítomnost je zjevně velmi výchovná.